Papaya nedir | Papaya sağlığa faydaları nelerdir | Papaya nasıl tüketilir ?

Papaya nedir ?

Papaya nedir ?

Papaya nedir ?
Papaya nedir ?

Papaya hem meyve hem de sebze olarak tüketilebilen içeriğinde bol vitamin ve mineral barındıran, besin değeri yüksek, sağlığa sayısız fayda sağlayan tropikal özellikli bir bitkidir. A, B ve C vitaminleri ve bunların yanında potasyum, magnezyum, folat, lif, pantotenik asit, karoten ve antioksidanlar bakımından zengindir.

Ülkemizde pek bilinmeyen bu şifalı bitki, papaya kavun ağacı bitkisinin meyvesi anlamına gelir. Dünya üzerinde tropikal karakterli ilklim özelliklerinde yetişebildiği için daha çok bu bölgelerde yetiştirilir. Papayanın (Carica) ana vatanı Güney Meksika ve Orta Amerika olduğu düşünülmektedir.

Papaya Bitkisinin Karakteristik Özellikleri

 • Soğuk iklimlerde yetişemeyen tropikal bir meyvedir.
 • Koyu sarı ve turuncu renge sahiptir.
 • Ortasında siyah iri çekirdekleri bulunur.
 • Görünüşü armuta kokusu da kavuna benzemektedir.
 • Tereyağı kıvamında, yumuşak, etli ve tatlı bir tadı vardır. Tadı daha çok misk kavununa benzer.
 • Papaya dikildikten üç yıl içinde meyve vermeye başlar. Öyle görünüyor ki meyvelenmesi için biraz nazlı biraz da sabır gerektiren bir bitkidir.
 • Meyveleri yazın başlarında ve son bahar aylarında tüketilir.
 • Normal boyutlardaki bir papaya 13 kaloridir.
 • Vücudun çok ihtiyacının olduğu lif bakımından zengin bir meyvedir.

Papayanın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Papaya sağlığa faydaları Nelerdir ?
Papayanın Sağlığa Faydaları Nelerdir
Sindirim Sistemini Düzenler
Papayada vücut sağlığı için çok faydalı olan lif bakımından zengindir. Dolayısıyla insanlar arasında yaygın olarak yaşanan ve birçok kişinin muzdarip olduğu sindirim sistemi sorunu olan kabızlığın ortadan kalkması için yardımcı olur. Bunun yanında vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar.
Cilt Sağlığına Faydalıdır
Papain ve chymopapain gibi cilt sağlığı ve protein üretimi için son derece önemli enzimleri içerir. Vücuttaki yaralar, ödem ve iltihaplanma gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. İçeriğinde bulunan C ve E vitaminleri ile beta karoten gibi antioksidanlar sayesinde inflamatuar semptomları yok eder. Böcek sokmaları vakalarında da bire bir iyi gelen bir bitkidir.
Göz Sağlığını Korur
Bütün bunların yanında bu mucize bitki papaya, göz sağlığına da faydalıdır. Gözün kornea tabakasında oluşmuş deformasyonların yok olması için fayda sağlar. Makula tahribatı ile sonuçlanan yaşla birlikte gelen görme kayıplarını ortadan kaldırır.
Papaya sağlığa faydaları Nelerdir ?
Papayanın Sağlığa Faydaları Nelerdir
Bağışıklık Sistemini Güçlendirir
Papaya vücudu zararlı virüslerden de muhafaza eder. İçeriğinde bulunan A ve C vitaminleri ile soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi enfeksiyonların iyileşmesinde yardımcı olur.
Kansere Karşı Koruyucudur
Papayanın ihtiva ettiği A vitamini akciğer hastalıklarına iyi gelir. Akciğer kanserinden muzdarip kişiler için de bu şifalı bitki reçete hükmündedir. Yine zengin içeriğinde bulunan E ve C vitamini, beta karoten, folat ve antioksidanlar sayesinde kolon kanseri riskini düşürür.
İnme Tehlikesini Ortadan Kaldırır
Papayanın başka bir mucizevi yönü insanoğlunun başına aniden gelen felç hastalığına yakalanma riskini ortadan kaldırmasıdır. İçinde bulunan antioksidanlar ile inmeye sebep olan kolesterol oksidasyonunu engeller.
Kolesterole İyi Gelir
Daha çok ileri yaşlarda görülen ve kilo problemi olan kişilerde yaşanan kolesterolü düşürmekte yardımcı olur. Böylelikle yüksek kolesterolün sebep olduğu ateroskleroz, diyabetik kalp hastalıklarının da şifasıdır.
Çeşitli Hastalıklar İçin Şifadır
E. Coli, Salmonella, stafilokok enfeksiyonları ve bir takım böbrek hastalıklarına iyi geldiği gibi papaya çekirdeklerinden yapılan papaya ekstresi karaciğerin temizlenmesini ve bağırsakların parazitlerden arınmasını sağlar.

Papaya Nasıl Tüketilir ?

Papaya nasıl tüketilir ?
Papaya Nasıl Tüketilir
 • Papayanın olgun ve yemeye hazır olmasına dikkat edin.
 • Dış kabuk renginin yeşilden sarıya dönmüş olması gerekir. Olgunlaşmış olmasının başka bir ölçüsü de parmağınızı batırdığınızda hafif olarak içeri göçmesi gerekir.
 • Su ile güzelce yıkayın ve ikiye bölün.
 • İçinde gördüğünüz çekirdekleri tıpkı kavunun içini temizler gibi çıkarın.
 • Sonrasında küçük parçalara ayırın ve sadece kabuğunu soyun.
 • Kabuğu ve çekirdeğinden arınmış bu lezzetli papaya dilimlerini afiyetle yiyebilirsiniz.
 • Ezilerek püre haline getirildikten sonra direkt yüze sürülerek kozmetik amaçla da kullanılabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı