Lokal Anestezi Nedir ?

Lokal Anestezi Nedir ?

Lokal Anestezi Nedir
Lokal Anestezi Nedir

Anestezi, ağrı da dahil olmak üzere, bölgesel ya da genel bir duyu kaybı üretilmesini sağlar. Bu etkiyi; duyusal uyarmaya verilen tepkileri bastırmak için, beyin ya da periferik sinir sistemi üzerinde hareket ederek gerçekleştirir. Bu şekilde yanıt verilmeyen tepkisiz durum, anestezi olarak bilinir. Genel anestezi, genellikle ameliyat ağrısını hafifletmek için gerçekleşen bilinç kaybını içerir. Lokal anestezi, vücudun belirli bir bölgesindeki duyu kaybını içerir.

Lokal Anestezi Ne İşe Yarar ?

Vücudun belirli bir bölümünde, hisleri uyuşturmak için kullanılan lokal anestezi; cerrahi işlemler sırasında ağrının önlenmesini sağlar. Vücudun işlem yapılacak kısmına anestezik etkili bir ilaç uygulanır; böylece işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Lokal anestezi, hastayı sakinleştiren ve stresi azaltan sedasyon  ile birlikte kullanılabilir. İkisinin birlikte kullanılması, cerrahi işlemin acı ya da herhangi bir sıkıntı olmadan gerçekleşmesini sağlar. Lokal anestezinin etkisi, kısa sürelidir; bu nedenle genellikle aynı gün hastanın taburcu olabileceği, ayaktan tedavi işlemleri için kullanılır.

Lokal Anestezi Tarihçesi

Lokal Anestezi Tarihçesi - Sigmund Freud
Lokal Anestezi Tarihçesi – Sigmund Freud
Lokal anestezi olarak bulunan ilk bileşik, kokaindi. 1800’lerde Avrupa’ya tanıtıldıktan sonra, ünlü psikanalist Sigmund Freud, hastalarına kokain kullandı ve kendini deneyimleme yoluyla bağımlı hale geldi. 1800’lerin sonlarına yaklaştıkça, ilaca olan ilgi yaygınlaştı ve 1880’li yıllarda diş hekimliğine tanıtıldı. İlk kez 1885 yılında sinir blokları için kokain kullanımı bildirildi.
Doğal bir lokal anestezi olarak kullanılan kokainin ilk sentetik türevi olan Prokain, 1904 yılında geliştirildi. Daha sonra 1943 yılında, İkinci Dünya Savaşı döneminde, en çok kullanılan kokain türevi olan lidokain geliştirildi. Lokal anestezi, modern organik kimyanın gelişmesine kadar, pek yaygın değildi. 1930’lu yıllara doğru; tropokain, eucain, holokain, ortoform, benzokain gibi yeni amino ester lokal anestezikler geliştirildi. Bunlara ek olarak daha sonraki yıllarda da çeşitli lokal anestezikler hazırlandı.

Lokal Anestezi Hangi Durumlarda Kullanılır ?

Lokal Anestezi Hangi Durumlarda Kullanılır
Lokal Anestezi Hangi Durumlarda Kullanılır
  • Küçük ve genel anestezi gerektirmeyen, bölgesel cerrahi prosedürlerde,
  • Hızlı bir şekilde yapılabilen ve hastanın aynı gün içinde taburcu olabildiği operasyonlarda,
  • Kasların gevşemesine ya da hastanın bilinçsiz olmasına gerek olmayan işlemlerde uygulanır.
Lokal anestezi ayrıca bazı kronik durumların teşhisinde ve ameliyattan sonra ağrının giderilmesinde de kullanılabilir. Bu konuda yapılan çalışmalar; lokal anestezinin, örneğin diz protezi ameliyatı sonrası ağrıyı gidermek için morfin gibi seçeneklerden daha etkili olabileceğini göstermiştir.

Lokal Anestezi Nasıl Yapılır ?

Lokal Anestezi Nasıl Yapılır
Lokal Anestezi Nasıl Yapılır
Lokal anestezinin nasıl yapılacağı, tipi ve dozu, birçok faktöre bağlıdır. Hastanın yaşı, kilosu, herhangi bir alerji durumu, operasyonun nereye yapılacak ve mevcut herhangi bir tıbbi sorunun olması durumunda, lokal anestezi tipi değişiklik gösterebilir.
Anestezi sırasında, ağrı oluşumunu engellemek için bazı ilaçlar kullanılır. Lokal anestezi; aneztezi iğnesi, sprey ya da lokal aneztezi kremi uygulanarak yapılabilir. İlaçlar, uygulama alanındaki sinirlerin beyne sinyal göndermesini önlemek için belirli sinir yollarına etki ederek çalışır. Lokal anestezinin etkisi normalde birkaç dakika sürer ve birkaç saat sonra geçer. Daha güçlü ya da daha yüksek bir doz verilmesi durumunda, etkisi daha uzun sürebilir.
Günümüzde en yaygın kullanılan lokal anestezik lidokain’dir; ancak farklı amaçlar için farklı anestezikler de kullanılmaktadır. Daha uzun süreli operasyonlar için, bupivakain daha çok tercih edilebilir; ancak daha ağrılı olabilir. Bu nedenle genellikle, önce lidokain kullanılır ve daha sonra uyuşmanın daha uzun sürmesi gerektiği durumlarda, daha sonra bupivakain iğnesi yapılabilir. Lokal anestezi, genellikle diş hekimleri, cerrahlar, anestezistler tarafından verilir. Eczanelerde, hafif lokal anestezik içeren bazı ilaçlar da bulunmaktadır. Ne için kullanıldığına bağlı olarak; iğne, krem, jel, sprey ya da merhem olarak verilebilir.
Ağız ülserleri ve boğaz ağrısı gibi hafif ağrılı durumlar, bazen lokal anestezik içeren jeller ve spreylerle tedavi edilebilir. Lokal anestesi iğneleri, uzun süreli eklem ağrısı gibi daha şiddetli durumları tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca, ameliyat sırasında ve sonrasında, ağrının önlenmesi için yatıştırıcı bir ilaçla birlikte, lokal anestezi uygulanabilir. Bununla birlikte; uyanık olmanız gereken beyin ameliyatları ya da genel anestezi altında yapılan büyük bir ameliyattan sonra ağrının önlenmesi için de lokal anestezi iğnesi kullanılabilir.

Lokal Anestezinin Yan Etkileri

Lokal Anestezinin Yan Etkileri
Lokal Anestezinin Yan Etkileri
Lokal anestezi, genellikle çok güvenli kabul edilir. Küçük cerrahi işlemlerde, genel anesteziden daha güvenlidir. Sprey, iğne ya da krem şeklinde anestezik ilaç uygulandığında, bölgede karıncalanma ve ağrılar olabilir ve sonrasında biraz morarma olabilir; ancak bunlar genellikle kısa sürelidir. Lokal anestezi almış bir kişi, örneğin diş tedavisinden sonra yanağını ısırdığında acı hissetmese de kendisinii yaralamamaya dikkat etmelidir. Lokal anestezinin, bazı kişileri etkileyen yan etkileri şöyledir.
  • Bulanık görme,
  • Baş dönmesi,
  • Kusma,
  • Baş ağrısı,
  • Kas seğirmesi,
  • Devam eden uyuşma,
  • Halsizlik ya da karıncalanma
Bazı insanlarda, alerjik reaksiyonlar görülebilmek ile birlikte hastada kaşıntı ve solunum güçlüğü görülebilir.

Lokal Anestezi Sonrası Neler Yaşanabilir ?

Lokal Anestezi Sonrası Neler Yaşanabilir
Lokal Anestezi Sonrası Neler Yaşanabilir
Lokal anestezi ile ilgili komplikasyonlar iki gruba ayrılabilir; ameliyat öncesi ve sonrası komplikasyonlar. Her ikisi de, doğru teknik ve dozaj kullanılarak genellikle önlenebilirdir. Ancak, herhangi bir komplikasyonun ortaya çıkması durumunda, doktorunuz bunu nasıl en iyi şekilde yöneteceğini bilmelidir. Lokal anestezi sonrası görülebilecek komplikasyonlardan bazıları şöyledir;

Hematom

Hematom, iğnenin damara nüfuz etmesi sırasında oluşur ve etkilenen kan damarında travmaya neden olur. Doğru tekniklerin ve anotamik yerlerin öğrenilmesi ve de iğnenin doku içinde yanlış yerlere konumlandırılmaması önemlidir. Hematom oluşumu, anesteziyi yapmadan ve iğne çıkarılmadan önce önlenebilir. Hematomlar büyük olabilir; bu noktada hastayı bilgilendirmek ve tedaviye devam etme olasılıklarının yeniden değerlendirilmesi önemlidir.

Trismus

Trismus, genellikle diş tedavilerinde uygulanan anesteziklerin enjeksiyonundan kaynaklanır; ağzın hareket ettirilememesi, çenenin kitlenmesi durumudur. Trismus, anesteziden 2-5 gün sonra bile görülebilir. Etkilenen kaslarda iltihap oluşumuna neden olabilir. Trismus ile birlikte bölgede, büyük bir hematom da görülebilir. Lokal anestezi iğnesi uygulaması sırasında iğne kırılması, şiddetli ve ağrılı trismuslara neden olabilir. Genellikle, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Şiddetli vakalarda, kas gevşeticiler ya da fizyoterapi önerilebilir.

Nevralji

Nevralji, sinir iltihaplanmasına bağlı olarak görülen, çok şiddetli ağrılardır. Lokal anestezi sonrasında görülen komplikasyonlardan biri de nevraljidir. Ancak bu tür durumlar nadirdir. Nevralji, lokal anestezi iğnesnin sokulması ya da geri çekilmesi sırasında, sinir hasarından kaynaklanabilir. Travma sonrasında, hastanın aniden başı ya da çenesi sarsılabilir. Nevralji durumunda, enjeksiyon derhal durdurulmalı ve tekrar denendiğinde, iğne farklı bir yere yapılmalıdır.

Lokal Anestezi Aç Karnına mı Yapılmalı ?

Lokal Anestezi Aç Karnına Mı Yapılmalı
Lokal Anestezi Aç Karnına Mı Yapılmalı
Operasyon sırasında herhangi bir komplikasyon oluşumunu önlemek için aç olmanız önemlidir. Operasyondan önce bir şeyler yemeniz durumunda, uygulama sırasında sorun yaşayabilirsiniz, bu genellikle nefes ile ilgili problemlerdir.
Anestezi öncesi yemek yememek; çorba, şekerleme, sakız, kahve, meyve suyu ve çay tüketimini de içerir. Örneğin, sabah 08:00’de operasyon geçirecekseniz, gece 03:00’dan sonra bir şey yememeniz önemlidir. Bu saate kadar yemek yiyip, içebilirsiniz. Öğlen 12:00’de gerçekleşecek bir operasyonunuz varsa; sabah 07:00’dan sonra bir şey yememeye özen gösterin. Operasyondan bir saat öncesine kadar su içebilirsiniz. Yine de en doğru bilgi için mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini çekebilir

Close