Kısırlık Nedir ? Kısırlık ve Kadın / Erkek İstatistiği Nelerdir ?

Kısırlık Nedir ?

Kısırlık Nedir ?

Kısırlık Nedir
Kısırlık Nedir

Kısırlık ya da infertilite; kısaca bir ailenin çocuk sahibi olamaması durumunu tanımlar. Bilinmeyen tarihten itibaren karşılaşılan ve geleneksel yöntemlerle çözüme ulaştırılmaya çalışılan oldukça ciddi bir sorundur. Hem tıbbi olarak hem de psikolojik olarak yıpratıcı olduğu söylenebilir. Çocuk doğuramama; yani kısırlık durumunun pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerden bazıları giderilebiliyorken, bazıları ise hayat boyu sürebilir ve çözüm bulabilmek imkânsız olabilir.

Durumun ne kadar vahim olduğunu anlayabilmenin tek yolu bir doktora görünmek ve altta yatan sebebi bu günün teknolojisi ile ayrıntılı bir şekilde irdelemek olacaktır. Bunun için kadınlar Kadın Doğum/Jinekoloji Bölümüne; erkekler ise Üroloji Bölümüne başvurmalıdır.
Kısırlık durumunu gidermek ile ilgili bu gün bile devam eden bazı geleneksel yöntemler mevcuttur:
  • Bel bölgesine özel ilaçlar sarma ya da belden aşağısını toprağa gömme
  • Yatır ziyaretlerinde mum yakma
  • Hamamda kurnaya oturma (Kurna: Hamamlarda musluğun altında bulunan yuvarlak mermer taş)
  • Muska yazdırma
  • Envai çeşit ot karışımlarını içme
Bu ve bunun gibi geleneksel yöntemlerin hiçbir dayanağı yoktur; en fazla psikolojik olarak olumlu bir yanı olabilir. Ancak bu geçici bir rahatlamadır ve daha büyük bir psikolojik bunalımın içerisine girebilme ya da kullanılan geleneksel ilaçlardan zarar görebilme ihtimali de vardır.
Özellikle son 30-35 yıl içerisinde tıp dünyası kısırlık ve kısırlık nedenleri hakkında pek çok araştırma yapmış ve günümüzde çok iç açıcı aşamalara gelmiştir. Yıllar önce çaresiz olarak görülen kısırlık mevzusunun şimdilerde pek çok yöntem ile giderilmesi mümkün hale gelmiştir. Kişisine göre alternatif başka yöntemler de oluşturulabilmektedir. Burada asıl mevzu sonuna kadar sabredebilmek, doktorun talimatlarına harfiyen uyabilmek ve aksatmamaktır. Bu tedaviye başlayanlar zamanlarının çok gideceğini bilerek başlamalıdır. Ayrıca bazı yöntemler oldukça maliyetli olduğundan dolayı ekonomik anlamda güçlü olmak da bu süreçte önemli olacaktır.

Kısırlık ve Kadın/Erkek İstatistiği

Kısırlık ve Kadın/Erkek İstatistiği
Kısırlık ve Kadın/Erkek İstatistiği
Geçmişte çocuk doğuramama gerçeğinin sorumluluğu sadece kadına ait olurken; bu gün dünya çapında genele vurulduğunda %38-40 oranında erkeklere de ait olduğu anlaşılmıştır. Hatta bu oran ülkemizdeki erkeklerde %50 civarlarına da çıkabilmektedir. Vakaların %10’unda ise hem kadında hem de erkekte kusur olduğu görülür. Bundan dolayı çocuk sahibi olamamanın altında yatan asıl sebebin doğru şekilde anlaşılabilmesi için muayeneye çift olarak gelinmesi gerekir.
Çiftlerin her ikisinde birden kusur olmadığı halde çocuk sahibi olamama durumları da yaşanmaktadır. Bu durumların yaşanma oranı %10-11 civarındadır. Sanayileşmenin geliştiği toplumlarda bu anlaşılmaz durum daha sık yaşanır. Doğanın gitgide yozlaşması ve hayatların dört duvar arasında sıkışıp kalmasının kişiler üzerinde psişik bir engelleyici faktör oluşturduğu ve yaşanan bu psikolojik çıkmazın vücut fonksiyonlarına olumsuz etki ettiği bilinir. Bu bağlamda kısırlık;
  • Normal kısırlık (Normal infertilite; nedeni tıbbi olarak açıklanmış olan kısırlık.)
  • İdyopatik kısırlık (İdyopatik infertilite; nedeni tıbbi olarak açıklanamamış kısırlık) olarak 2’ye ayrılır.
Normal kısırlığın yaklaşık %50-60’I günümüzde tamamen tedavi edilebilmektedir. Bu da kısırlık problemi yaşayan çiftler için büyük bir umut kaynağıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 5 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close
Close