Kısırlık Belirtileri | Hamile Kalabilme Şartları Nelerdir ?

Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Belirtileri

Kısırlık Nasıl Belirti Verir
Kısırlık Nasıl Belirti Verir

Kısırlık, sterilite ya da infertilite; sözlük anlamı ile ürün ya da döl verememe anlamına gelir. Bu ifadeler tüm üreyemeyen canlılar için kullanılsa da, insanlar için tıp literatüründe kısırlık şöyle tanımlanmaktadır:

“Evli bir çift 2 yıl boyunca hiç ayrılmadan yaşayıp haftada en az 2 kez korunmasız cinsel ilişkiye girip buna rağmen çocuk sahibi olamıyorsa, o çift kısır kabul edilmeli ve tetkiklere başlanmalıdır. “
İstatistikler incelendiğinde çocuk sahibi olmaya niyetlenen ve korunma yöntemlerinden uzak kalan çiftlerin:
 • İlk 2 ayda gebelik meydana getirme oranı %25,
 • 6 ayda gebelik meydana getirme oranı %45-50,
 • 1 yıl içinde %75,
 • 2 yılın sonunda ise %85’dir.
Tüm üreme fonksiyonları normal olup buna rağmen çocuk sahibi olamayanların oranı ise %15 olarak belirlenir. Telaş etmek ya da sabırsız davranmak böyle durumlarda asla istenen bir şey değildir. Çünkü özellikle kadınların sağlıklı yumurta meydana getirebilmesi ve o yumurtanın döllenmeye hazır hale gelebilmesi birkaç saatlik bir süreçtir. Bu da döllenme olayının bir rastlantıdan ibaret olduğunu gösterir. Bu yüzden kısır olunup olunmadığına karar vermek için 2 sene hamile kalamamış olmak tek başına yeterli gelmez. Bunu öğrenmenin tek yolu da doktora giderek bu durumu tetkik ettirmektir.
Belirli dönemlerde kadınlar fizyolojik kısırlık adı verilen bir sürece girer. Bu hormon salınımlarıyla alakalı doğal bir kısırlıktır. Bu süreçte yumurtanın döllenmesi kesinlikle mümkün olmaz. Gebelik, süt verme dönemi ve menopoz süreçleri bu fizyolojik kısırlık süreçlerindendir.

Hamile Kalabilme Şartları Nelerdir?

Hamile Kalabilme Şartları Nelerdir
Hamile Kalabilme Şartları Nelerdir
Kısırlık mevzusundan bahsedilebilmesi için öncelikle hamile kalmayı sağlayan şartlara uyulması gerekir. Cinsel ilişkiye girmek çoğunlukla içgüdüsel olsa da, bir bebeğin nasıl meydana gelebildiği konusunda bilgi sahibi olmak da hamile kalabilme konusunda önemli bir faktördür. Geçmişte anneden kıza aktarılan tecrübe ile sabit hamile kalma taktikleri bu gün bilim ile sabitlenmiş vaziyettedir. Artık her sağlık ocağında aile doktorları tarafından korunma, hamile kalma ya da aile planlaması hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.
Gebeliğin meydana gelebilmesi için gerekli olan ana ilkeler maddeler halinde şöyle sıralanabilir:
 • Bir bebeğin meydana gelebilmesi için öncelikle anneden gelen yumurtaya ve babadan gelen sperme ihtiyaç vardır. Bu da cinsel birleşmeyle ya da laboratuar ortamında yumurtaya sperm enjekte ederek sağlanabilir.
 • Yumurta bir toprak, sperm ise tohum gibi düşünülebilir. Hem toprağın hem de tohumun verimli olması şarttır. Aksi takdirde ürün alınması beklenemez. Yani yumurta ve sperm sağlıklı ve döllenebilir nitelikte olmalıdır. Döllenmeyi ve spermin rahimde tutunmasını sağlayacak olan kimyasalların da vücut içerisinde eksiksiz bulunması gerekir. (Proteinler, enzimler vs.)
 • Kadında rahim ağzının anatomik yapısı da gebelik için önemlidir. Yani rahim ağzı salgısı (servikal mukus) spermin geçişine uygun özellikleri barındırmalıdır.
 • Yumurta ile sperm rahim ile yumurtalık arasında kalan tuba bölgesinde karşılaşmalıdır. (Tuba: 12 cm uzunluğunda 1,5 mm kalınlığında olan bir borudur.) Yumurta tek bir tane olurken, sperm yüz binlerce olmalıdır.
 • Döllenen yumurta hiçbir sorun yaşamadan rahim içine doğru ilerlemelidir.
 • Döllenmiş yumurta, rahim boşluğuna yerleşme imkânı oluşturabilecek enzim ve hormon desteğine sahip olmalıdır.
 • Rahim kasları bebeğin büyümesine ayak uydurabilecek kapasitede olmalıdır.
 • Bu süreçte sperm ve yumurta arasında bağışıklık maddeleri açısından hiçbir problem yaşanmamalıdır. (Bazı durumlarda annenin bağışıklık sistemi sperme karşı tepki oluşturup spontan yani kendiliğinden düşüğe sebep olabilir.)

Bir Bebek Anne Karnında Nasıl Hayat Bulur?

Bir Bebek Anne Karnında Nasıl Hayat Bulur
Bir Bebek Anne Karnında Nasıl Hayat Bulur

Korunmasız cinsel birleşme ile milyonlarca sperm, tıp literatüründe “hazne” adı da verilen vajinaya atılır. Erkeğin verimli spermler atabilmesi için orgazm olması şarttır; ancak kadınlar orgazmı yaşamasalar bile hamile kalabilirler. Sperm sıvısı kendi bünyesinde koruyucu pek çok kimyasal bulundurur; ancak spermlerin atılmış olduğu haznedeki asitli ortam ve spermlerin yollarını şaşırması durumları, çoğunluğunun tahrip olmasına sebep olur. Yani rahim ağzından en fazla 1000 tane sperm geçebilir. Bu spermler çok hızlı bir şekilde hareket ederek rahimden içeriye girmeye çalışırlar.

Rahim bölgesinde, kimyasal, yapısal ve immünolojik (bağışıklık) olarak uygunluk olmalıdır. Aksi takdirde spermin geçişi mümkün olmaz. Bu yüzden özellikle adet döngüsünün tam ortasında yani yumurtlama zamanında spermin hazneye girmesi tercih edilir. Çünkü rahmin sperm geçirgenliği konusunda en elverişli zamanı bu zamanlardır.
 • Spermler cinsel birleşmeden yaklaşık 30 dk sonra tubaya ulaşır.
 • 2 saat sonra tubanın rahim kısmını geçer ve ampulla bölgesine gelir. Burada yumurta ile karşılaşır. Ancak yumurtalıkta bu yumurta hazır halde bulunmalı ve tubaya atılmış olmalıdır.
 • Sağlıklı bir kadında her ay 1 adet yumurta tubaya atılır ve yaklaşık 36 saat döllenmeye hazır bir şekilde bekler. Bu yumurtalar spermlerle tubanın ampulla bölgesinde karşılaşmalıdır. Bu denklik gelişmezse döllenme düşünülemez. Spermin de ılık ortamda dölleme kabiliyeti 48 saattir.
 • Yumurta sadece tek bir spermi kabul eder. Spermin başı yumurtanın içerisine girer ve döllenme gerçekleşmiş olur. Döllenen bu yumurta 7 gün içerisinde bölünmeye uğrayıp, 25-30 hücreli hale gelince rahim bölgesine nakil edilir. (Yumurtanın nakli tubadaki kas hareketleri, tüyler ve sıvı akımları ile sağlanır.)
 • Bu döllenmiş yumurta rahim içerisine nakil edildiği zaman gebelik başlamış demektir.
Buradan da anlaşılabileceği üzere gebelik süreci rahmin dışında başlayan bir süreçtir. Döllenmiş yumurtanın tubadan rahme çeşitli aksaklıklar sebebiyle iletilemediği durumlarda ise gebelik başlamadan son bulur ve kadınlar düşük yaptığının farkına bile varmadan hayatına devam eder.

Kısırlık ile ilgili seriyi okumak için aşağıdaki yazıları da inceleyebilir, yorum yapabilirsiniz.

 1. Kısırlık Nedir ?
 2. Kısırlık Belirtileri
 3. Kısırlığa Sebep Olan Ana Faktörler Nelerdir ?
 4. Erkekte Kısırlık Belirtileri Nelerdir ?
 5. Kadınlarda Kısırlık Sebepleri
 6. Kadınlarda Rahim Ağzına Ait Kısırlık Nedenleri
 7. Kadınlarda Fallop Borularına (Tüplere) Ait Kısırlık Nedenleri

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 6 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close