Kadınlarda Rahim Ağzına Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Rahim Ağzına Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Rahim Ağzına Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Rahim Ağzına Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda kısırlık nedeni olarak rahim ağzı önemli bir yere sahiptir. Hamile kalamayan kadınların yaklaşık %50’sinde rahim ağzına ait nedenlerle kısırlık problemi yaşanmaktadır. Bu nedenler sırasıyla şöyle ifade edilebilir:

Genetik olarak rahim ağzında yapısal bozuklukların olması: Rahim ağzının normalden dar olması, bölmeli ya da çift rahim ağzı olması, hiç rahim ağzı olmaması gibi durumlar.
Servikal mukusun anormal özelliklerde olması: Servikal mukus; rahim ağzından bulunan, akışkan ve yapışkan olan sümüksü bir yapıdır. Cinsel ilişki ile vajinaya aktarılan spermlerin rahim içine aktarılabilmesini sağlayan yardımcı elemanlardan birisidir. Servikal mukus 28 günlük regl periyodu içerisinde hormonal sebeplerle bazı değişikliklere uğrar. Bu mukusun miktarı yumurtlama döneminde artış gösterir. Ayrıca yoğunluğu azalır ve akışkanlık özelliği de artar. Servikal mukustaki bu değişimler spermin orada tutunabilmesini, rahme iletilmesini kolaylaştırır; dolayısı ile rahimi gebeliğe hazır hale getirir ve döllenme ihtimalini arttırır.
Yumurtlama dönemi dışında kalan regl periyodunun diğer günlerinde bu özellikler görülmez. Normalde servikal mukus alkali özelliktedir. Bu özellik sperm için elverişli bir özelliktir. Ancak enflamasyonlar (iltihaplar, yangılar) neticesinde bu alkali ortam asitli ortama dönüşür. Asitli ortam ise spermlerin yaşaması, tutunması ya da rahme doğru ilerlemesi için hiç uygun bir ortam değildir.
Rahim ağzında yapışıklık olması: Rahim ağzına uygulanan müdahaleler sonucunda o bölgede yapışıklık meydana gelme durumları vardır. Bu müdahalelerden en agresif olanı şüphesiz ki kürtajdır. Düşük ve doğum gibi durumlar da rahim ağzı kanalını birbirine yapıştırarak daraltabilir. Bu da spermin rahme geçişini güçleştirir ve gebe kalma ihtimalini düşürür.
Rahim ağzının kapanmasına sebep olan tümör oluşumları: Rahim ağzından kaynak alan ve o çevrede oluşan tümörler sperm geçişini engelleyerek kısırlığa sebep olur.
Rahim ağzı yetmezliğinin olması (servikal yetmezlik): Rahim ağzının görevlerinden biri gebelik boyunca ağzı kapalı tutmaktır. Servikal yetmezlik yaşayan kadınlarda gebeliğin belli bir ayından sonra rahim ağzı gücünü yitirir ve gevşeyerek açılır. Bu da düşüğe sebep olduğundan dolayı çocuk sahibi olabilmek mümkün olmaz.

Kadınlarda Rahime Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Rahime Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Rahime Ait Kısırlık Nedenleri

Kadının yumurta hücresi erkeğin spermi (döl hücresi) ile döllendiğinde ve bu döllenmiş yumurta rahim içerisine aktarıldığında yaklaşık 280 günlük normal gebelik süresi rahim içinde devam eder. Bu yüzden bu 280 günlük sürecin baştan sona sorunsuz geçebilmesi için rahim ortamının oldukça uygun özelliklerde olması gerekir. Ancak bazı durumlarda genetik olarak rahim yapısı gebeliğe elverişsiz olur. (Bölmeli ya da boynuzlu rahim bu duruma örnek olarak verilebilir. Bu durumdaki kadınlarda erken doğumlara ya da düşüklere çok sık rastlanıldığından bu genetik problemler kısırlık nedenleri arasında sayılır.

Rahmin arkaya dönük/ters oluşu da kısırlık nedeni olarak kabul edilir.  Ancak rahmi arkaya dönük olan her kadın kısırdır demek de yanlış olur. Eğer bir kadın çocuk sahibi olamaz ve tetkikler sonucunda rahmin arkaya dönük olmasından başka da bir kusur bulunamazsa; o takdirde rahmin arkaya dönük oluşu bu durumdan sorumlu tutulabilir.
Rahim bölgesinde gelişen tümörler de döllenme şansını azaltan önemli kısırlık sebeplerindendir. Hem rahim içi kimyasal ortamı bozduğundan, hem de tıkanıklıklara sebep olduğundan bu durum yaşanabilir. Kadınlarda fazlasıyla görülebilen miyom oluşumları gebe kalma şansını yaklaşık %30 oranında azaltır.

Kadınlarda Rahmin Endometrium Tabakasına Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Rahmin Endometrium Tabakasına Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Rahmin Endometrium Tabakasına Ait Kısırlık Nedenleri
Endometrium tabaka rahmin iç tabakasıdır. “Rahim iç örtüsü” de denilebilir. Bu tabaka, gebeliğin yerleştiği ve sürdürüldüğü tabakadır. Bu yüzden bu ortamın sağlıklı olması ve kimyasının uygun olması çok önemlidir. Rahim iç örtüsü ortalama 28 günlük adet döngüsü boyunca hormonların etkisi ile değişikliğe uğrar ve gebelik için her ay uygun ortam hazırlar. Eğer bu süreçte gebelik oluşursa, bu ortam doğum gerçekleşene kadar korunur. Gebelik gerçekleşmediği takdirde ise bu tabaka her ay adet kanaması olarak dışarı atılır.
Gebelikte çok önemli bir yeri olan endometrium tabakanın gelişimini bozan ve kısırlık oluşturan bazı faktörler şunlardır:
  • Endometritis (Endometrium tabakada iltihap gelişmesi durumudur. Spermlerin yaşam şansını azaltarak, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini zor hale getirir. )
  • Asherman Sendromu (Rahim iç duvarının yapışık olması durumunu tanımlayan bir sendromdur. Yapışıklık kısmen ya da tamamen olabilir. Rahim boşluğunun ortadan kalkmasına sebep olur. Bu sorunu yaşayan kadınlar genellikle adet görememekten şikayet ederler.)
Buraya kadar rahmin anatomik yapısıyla ilgili kısırlık faktörlerini inceledik. Bundan başka rahimin iç tabakasını oluşturan ve rahim iç örtüsü (endometrium) adını alan gebeliğin yerleştiği ve devam ettiği önemli bir tabaka vardır. Bir gebeliğin oluşumu ve devamlılığında da bu tabakanın sağlıklı oluşu gereklidir. Bu rahim iç örtüsü bir kadının adet siklusu boyunca (ortalama 28 gün) hormonların etkisinde kalarak değişikliklere uğrar, başka bir deyişle her ay gebelik için hazırlık yapar. Bu hazırlık, gebelik oluştuğunda sürekliliğini korur ve gebeliğin sonuna kadar devam eder. Eğer gebelik oluşmazsa gebelik için hazırlanmış bu tabaka, her ay adet kanaması olarak dışarı atılır.    Bu nedenle rahim iç örtüsünün , dengeli bir şekilde gelişimini bozan değişik faktörler kısırlığa yol açarlar. Bu faktörleri aşağıda sırayla kısaca inceleyebiliriz.
Rahim boşluğunu çevreleyen rahim iç tabakasının (endometrium) iltihapları (endometritis) da, spermlerin yaşama şansını azalttığı ve döllenmiş ovumün yerleşmesini zorlaştırdığı için kısırlık nedeni olabilir. Bazen de bu tabakayı ilgilendiren “Asherman Sendromu” isimli bir hastalık kısırlık nedenidir.
Bu hastalıkta rahim iç duvarları ya tamamen ya da kısmen birbirine yapışmıştır (sineşi) ve rahim boşluğu ortadan kalkmıştır. Böyle bir durumda kadın genellikle adet görememekten de şikayetçi olmaktadır.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close
Close