Kadınlarda Kısırlık Sebepleri | Kadınlarda Vajinaya Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri
Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

Kadınlar hem döllendiği hem de o dölü aylarca rahminde taşıdığı için risk faktörleri ve etkilendiği çevresel faktörler haliyle çok daha geniş yelpazeli olur. Gebeliğin başlangıcından doğum ânına kadar kadınlar pek çok zorlu aşamadan geçer ve neredeyse tüm organlar ve dokular bu süreçten etkilenir. Aynı zamanda etkilenen bu organlar döllenmeyi ve gebeliği de etkiler. Bu sıkı etkileşim kısırlığa yol açan faktörleri ilk aşamada 2’ye ayırır:

 • Üreme Organlarının Dışında Kalan Kısırlık Faktörleri
 • Üreme Organı İle İlgili Kısırlık Faktörleri
Üreme Organlarının Dışında Kalan Kısırlık Faktörleri:  Vücudun diğer organları ile alakalı olan hastalıklar da kısırlık faktörü olarak kayıtlara geçer. Ağır anemi (kansızlık), tüberküloz (verem), zatürre, ağır ateşli enfeksiyon hastalıkları buna sebep olabileceği gibi; diyabet (şeker hastalığı),  tiroid hastalıkları (guatr, hipotiroidi, hipertiroidi) ve böbrek üstü bezi hastalıkları (cushing, feokromositoma, hiperaldosteronizm, böbrek üstü bezi yetmezliği) kısırlık sebebi hastalıklardan sayılabilir. Üreme organının dışında kalan bu faktörler kısırlık yaşayan kadınların yaklaşık %15-25’lik kısmını kapsamaktadır.
Üreme Organı İle İlgili Kısırlık Faktörleri: Çocuk sahibi olamayan 100 kadından yaklaşık 75’i üreme organlarında yaşanan sorunlar sebebi ile kısırlık problemi yaşamaktadır. Kadınlardaki üreme organları şunlardır:
 • Vulva (Kadınların dış üreme organları)
 • Vajina (hazne, döl yolu)
 • Rahim ağzı
 • Rahim (Bebeğin geliştiği bölge)
 • Fallup boruları (sperm ve yumurtanın birleşip döllenmenin gerçekleştiği tüp)
 • Yumurtalık

Kadınlarda Vulva Bölgesine Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Vulva Bölgesine Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Vulva Bölgesine Ait Kısırlık Nedenleri
Vulva; kadınların dış üreme organıdır. Vajina ağzının etrafını çevreleyen kıvrımlar vulvayı oluşturur. Burada gelişen sıkıntılar dolaylı yoldan kısırlık nedeni olur. Örneğin döllenmenin ilk şartı olan cinsel birleşmenin gerçekleşebilmesine engel olur. Kadın cinsel birleşme sırasında acı çeker, konsantre olamaz ve büyük bir stres altında olur. Bunlar da hamile kalabilmeye engel teşkil eden önemli faktörlerdir. Vulvadaki sorunlar aynı zamanda adet görememeye de sebeptir. Gelişen bu sorunların ciddiyeti kısırlık mevzusunun ikinci planda kalmasına sebep olur.
Vulva bölgesine ait hastalıklardan bazıları şunlardır:
 • Vulvit (Vulva iltihabı)
 • Vulvar kaşıntı
 • Genital siğil
 • Genital herpes (genital uçuk)
 • Vulvodini (vulvada oluşan kronik ağrı)
 • Vulvar liken sklorozis (vulvadaki deride küçük beyaz leke ve kaşıntıların oluşması)
 • Vulvar vestibulit (cinsel ilişki sırasında acı duymaya sebep olan kızarıklık/enflamasyon durumu)
 • Bartolinit ( Bartolin; cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlaşmasını sağlayan sıvıların üretilmesinden sorumlu ve vulva bölgesinde bulunan bir çift bezdir. Bu bezlerin iltihaplanması ile “bartolinit” oluşur.)
 • Vulva kanseri

Kadınlarda Vajinaya Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Vajinaya Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Vajinaya Ait Kısırlık Nedenleri
Vajina, görevlerinden ötürü halk arasında “hazne” ya da “döl yolu” olarak da anılabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında erkek, spermlerini vajinaya bırakır ve buradan da tüplere ve yumurta ile döllenirse de rahim bölgesine aktarılır. Bu bölgede doğuştan gelen yapısal bozuklukların olması (vajinanın bölmeli olması ya da hiç olmaması gibi) ya da sonradan vajina etrafında ya da iç bölgesinde enflamasyonların gelişmesi (iltihaplar, kanserler ya da yangılar) kısırlığa varmadan önce pek çok sorun doğurur. Cinsel birleşme yaşayamama ya da adet görememe bu sorunlardan en önemlileridir. Doğurganlık için öncelikle bu sorunların aşılması gerekir.
Vajinada gelişen iltihaplar (vaginitis) vajinal ortamın asitli bir hal almasına; dolayısı ile spermlerin bu ortamda tutunamamasına ve daha rahim bölgesine girmeye fırsat bulamadan telef olmasına sebep olur. Ayrıca bu iltihaplar o bölgede ağrı ve acı oluşturacağından dolayı cinsel birleşme de gerçekleşemez.
Vajina bölgesine bulaşan ve üreyen bazı bakterilerin herhangi bir belirtiye ya da şikâyete yol açmasa bile kısırlığa sebep olduğu da bilinen bir gerçektir. Bu bakterilerin döllenmeyi engellemelerinin en büyük sebebi; spermlerin tutunmasına engel olan bir ortam oluşturmalarıdır.  (Chlamydia trachomatis bakterisinin sebep olduğu klamidya enfeksiyonu buna örnek olarak verilebilir.)
Vajinanın boyutları (uzun ya da kısa olması) kısırlık nedeni değildir. Cinsel birleşmeye engel olan bir yapı bozukluğu olmadığı sürece bu açıdan hiçbir sorun yoktur.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close
Close