Kadınlarda Kısırlık Nedenleri | Kadınlarda Fallop Boruları (Tüpler)

Kadınlarda Fallop Borularına (Tüplere) Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Fallop Borularına (Tüplere) Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Fallop Borularına (Tüplere) Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Fallop Borularına (Tüplere) Ait Kısırlık Nedenleri

Fallop boruları ya da tüpleri; erkeğin spermi ile kadının yumurta hücresinin birleştiği, yani döllenmenin oluştuğu yerdir. Bu aşamadan sonra döllenmiş yumurta hücresi buraya yerleşir ve bir süre sonra gebeliğin sürdürüleceği rahim içine doğru ulaşması bu kanallar yardımı ile sağlanır. Bu yüzden bu kanalların ya da tüplerin açık olması çok önemlidir. Fallop tüpleri sadece düz bir boru ya da bir geçiş yolu olarak düşünülmemelidir. Farklı fonksiyonları da mevcuttur.

  • Kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresinin yakalanması konusunda aktif bir rol üstlenir.
  • Salgıladığı özel sıvılar ile yumurta hücresinin beslenmesini sağlar.
Bundan dolayı fallop tüplerinin açık olması gebelik oluşumu için yeterli gelmez. Yukarıdaki fonksiyonların da aksamadan gerçekleşmesi gerekir. Aksi takdirde yumurta hücresinin tutunması, sağlıklı kalması ve akabinde döllenmeye hazır hale gelmesi mümkün olmaz. Bu fonksiyonlardaki bozukluk %20-40 oranında kısırlık nedeni olabilmektedir.
Fallop borularında kapanmaların meydana gelmesinin en önemli sebebi bel soğukluğu, tüberküloz ya da endometriosis gibi iltihaplı hastalıklardır. Kürtaj operasyonları, düşükler ve doğumlar sonrası gelişen iltihaplar da fallop borularını tıkayarak kısırlık sebebi olabilir. Resmî olmayan, sağlık koşullarına uymayan ortamlarda ehil olmayan kişilerce üreme sistemine yapılan müdahalelerde bu tip durumlara çok rastlanılır.

Kadınlarda Yumurtalıklara (Yumurtlamaya) Ait Kısırlık Nedenleri

Kadınlarda Yumurtalıklara (Yumurtlamaya) Ait Kısırlık Nedenleri
Kadınlarda Yumurtalıklara (Yumurtlamaya) Ait Kısırlık Nedenleri
Bir kadının çocuk sahibi olabilmesi için yumurta üretebiliyor olması gerekir. Yumurta üretebilmek için de vücutta 3 merkezin çok randımanlı çalışması gerekir (Hipotalamus, hipofiz bezi, yumurtalıklar/overler). Ayrıca “çevresel etkenler” diye de ifade ettiğimiz ikincil etkilerin de yumurtlama olayına olumsuz yansımaması gerekir. Aksi takdirde kısırlık kaçınılmaz olur.
Yumurta üretim mekanizmasında rol üstlenen 3 merkez kısaca şu şekilde açıklanabilir:
1)Hipotalamus: Beynin alt bölgesinde yer alan, vücudun kumandası rolünü üstlenen 1,5×2 cm’lik bir kısımdır. Vücudun hangi zaman aralığında neye ihtiyacı olduğunu bilir ve ona göre harekete geçer. Vücudun o gereksinimini giderecek hormonların aktif edilebilmesi için hipofiz bezini uyarır.
2)Hipofiz Bezi: Beynin alt bölgesinde kemikten bir kılıf içerisinde bulunan ve vücudun iç salgı bezlerine, dolayısı ile fonksiyonlarına hükmeden bezdir.
3)Yumurtalıklar: Yumurtalıklar rahmin iki yanında bulunur. Ortalama 3 cm boy ve 1 cm kalınlıkta badem şekilli bir yapıdır. Yumurta ve hormon üretimi buradan yapılır.

Hipotalamus Yumurta Üretimine Nasıl Etki Eder ?

Hipotalamus Yumurta Üretimine Nasıl Etki Eder
Hipotalamus Yumurta Üretimine Nasıl Etki Eder
Beyindeki “hipotalamus” bölgesinin yumurta üretimine etki edebilmesi için öncelikle gelişimini tamamlaması gerekir. Hipotalamus bölgesinin gelişiminin tamamlandığı zaman dilimine ise buluğa erme yani ergenlik denilmektedir. Bu aşamadan itibaren kız çocuğu hormon üretmeye ve adet görmeye başlar. Sekonder (ikincil) seks karakterleri de kendisini gösterir. (Göğüslerde büyüme, kıvrımların oluşumu, tüylenmeler v.s.)
Hipotalamus hücreleri tarafından üretilen nörohormonlar ile hipofiz bezine gerekli emirler verilir ve bu fonksiyonlar başlatılır. Hipotalamusta süt hormonu (prolaktin) salgılayıcı ve salgılanmasını durdurucu iki nörohormon tespit edilmiştir. (Süt hormonu salgılayıcı faktör “prolaktin riziling faktör” olarak adlandırılırken; süt hormonu durdurucu faktör ise “prolaktin inhibe edici faktör” olarak ifade edilir.)
Hipotalamusun hücrelerinden üretilen bu maddelerin hepsi hipofize etki eder. Bu şekilde yumurtalıktaki yumurta yapımı ve döllendikten sonra ise gebeliğin devamı sağlanmış olur. Hipotalamustan gelen emirler doğrultusunda hipofizde üretilen “döllenmeye etki edici” maddeler 3 tanedir:
  • FSH: Folikül stimüle edici hormondur. Kadınlarda doğuştan var olan binlerce yumurta hücresinden bir tanesini yuvasında oluşturarak döllenmeye hazır hale getirir.
  • LH: Lutein hormondur. Oluşan yumurtayı yuvasından koparıp döllenmeye yollanmasını temin eder. Ayrıca eğer gebelik gerçekleşirse bu gebeliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlar.
  • PRL: Prolaktin; yani Süt hormonudur. Yumurtlamanın gerçekleşebilmesi için belli bir oranda mutlaka bulunmalıdır. Aksi takdirde ya yumurtlama gerçekleşmez ya da gerçekleşse bile sağlıklı olmaz.

Hormonların Gebelik Sürecine Etkisi Nedir ?

Hormonların Gebelik Sürecine Etkisi Nedir
Hormonların Gebelik Sürecine Etkisi Nedir
FSH, LH ve PRL hormonları kan yolu ile yumurtalığa emir getirirler ve fonksiyonları başlatırlar. Böylelikle doğuştan gelen yüz binlerce yumurtadan bir tanesi o adet döneminde hazır bulunur. Hazırlanan bu yumurta 14-15 gün içerisinde döllenebilecek hale gelir. Yumurtalar hazır bir şekilde yumurtalıkta beklerken bir yandan da yüksek oranda kadınlık hormonu (östrojen) salgılanır. Bütün bu durumlar iki âdet kanaması arasına; yani adet periyodunun tam ortasına rastlar. Hazır haldeki yumurta yuvasından çıkarak döllenmek için fallop tüplerine geçer. (Yumurtlama/ovulasyon)
Fallop tüpünde yumurta ve sperm döllenirse, yumurtalıkta gelişen korpus luteum (sarı cisim) tarafından progesteron; yani gebelik hormonu üretilir. Bu hormon gebeliğin devamı için olmazsa olmazdır. Adet döneminin ikinci yarısında; yani son 15 gününde bu hormon kadının kanında normalden çok daha yüksek seviyelerde seyreder. Bu süreçte döllenme gerçekleşmemişse 15 günün sonunda bu hormon aktifliğini yitirir ve seviyesi düşer. (Korpus luteum aktivitesi saf dışı olur.) Bu durumda hipotalamus yeniden emirler vererek bu sürecin tekrarlanmasını ve yeni yumurtanın hazır hale getirilmesini sağlar.
İşte bütün bu hormon değişiklikleri 28 günlük adet sürecinde kadınların üreme organlarında bir takım değişmeler yaparlar. Bu hormonların etkisinin azalması ile rahim içindeki zarlar da değişime uğrar; yüzeysel kısmı dökülüp dışarı atılır. Bu da adet kanamasının oluşması demektir.

Adet Kanaması Geçirmek Doğurganlığa mı İşaret Eder ?

Adet Kanaması Geçirmek Doğurganlığa mı İşaret Eder
Adet Kanaması Geçirmek Doğurganlığa mı İşaret Eder
Adet kanaması geçiren her kadın doğurgandır demek yanlış olur. Yumurtlama gerçekleşmese bile kadınlar adet kanaması geçirebilir. Bu yüzden çocuk sahibi olamayan bireylerde ilk etapta yumurtlama sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Eğer yumurtlama gerçekleşemiyorsa bu durumda ilk önce yumurtlama sürecini başlatan hipotalamus bölgesi kontrol edilir. Burada bir problem yoksa sırasıyla hipofiz bezi ve yumurtalık incelenir.
Gebelik oldukça hassas bir süreçtir. Yani vücutta gelişen en küçük bir olumsuzluk vücudun kimya ahengini bozacağından gebelik sürecinin aksamasına sebep olacaktır. Bu yüzden hipotalamus ve üreme organları başta olmak üzere tüm organların detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir.
Eğer vücutta bir ahenksizlik ya da hastalık bulunmazsa hastanın hikâyesi dinlenir. Ne sıklıkta ve hangi zaman aralığında cinsel ilişkiye girdiği, genel itibari ile hangi pozisyonların tercih edildiği, nasıl bir çevrede yaşadığı ve nasıl bir psikolojide olduğu irdelenir. Gerekirse kadın, psikiyatri servisine yönlendirilebilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close
Close