Erkekte Kısırlık Belirtileri Nelerdir ?

Erkekte Kısırlık Belirtileri Nelerdir ?

Erkekte Kısırlık

Erkeklerde Kısırlık
Erkekte Kısırlık

Kısırlık mevzusunda erkeklerin kadın doğum uzmanına görünmesi kesinlikle söz konusu değildir. Kadınlar Kadın Doğum Uzmanına ya da jinekoloğa gittiklerinde gebeliğe engel teşkil edebilecek herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarında sorunun erkekte olduğu otomatik olarak anlaşılır ve erkekler Üroloji Bölümüne yönlendirilir. Burada üreme sistemi ile ilgili pek çok test uygulanır ve kısırlığın altında yatan sebep ortaya çıkarılır.

Erkeklerin üreme hücresi olan spermler tıpkı kadınlarda olduğu gibi yumurtalıkta üretilir. Ancak yumurtalıklar spermlerin üretilme emrini hipotalamus denilen beynin alt kısmındaki bir bölgeden alır. Burada üretilen hormonlar hipofiz bezine ulaşır. Hipofiz bezine “baş iç ifraz bezi” de denilmektedir. Hipofiz bezi uyarıldığında burada da hormon üretilir ve bu hormonlar testislere (erkeklerin yumurtalıklarına) giderek orada sperm üretimini gerçekleştirir. Sperm üretimini gerçekleştirdiği gibi erkeklik hormonu da denilen “androjen hormonlarının” da üretimi mümkün olur.
Sperm üretiminden sonra en önemli ikinci aşama bu hareketli spermlerin dışarıya aktarılmasıdır. Bu da borucuk sistemi ile sağlanabilir. Spermin penise yani erkek üreme organına aktarıldığı bu borucukta herhangi bir tıkanıklık ya da hastalık oluştuğunda üremenin bu ikinci aşamasında bir yetersizlik var demektir.
Spermin aktarıldığı bu tüpler spermlere akışkanlık, dölleme kabiliyeti (kapasitasyon) ve direnç veren enzim ve proteinlerle doludur. Bu tüpte bir aksaklık çıktığında yumurtalıkta üretilen spermler kadındaki yumurtayı dölleyemez. Bu da kısırlık sebebidir. Bu durumda erkekte kısırlık sebebi araştırılırken şu iki adım dikkate alınır:
 1. Sperm hücrelerinin oluşumunu sağlayan basamaklarda çıkan aksaklıklar ya da yetersizlikler
 2. Meydana gelmiş olan sağlıklı spermlerin aktarılmasını ve dölleme kabiliyetini sağlayan mekanizmada meydana gelen aksaklıklar ya da yetersizlikler.

Sperm Üreten Sistemlerde Çıkabilecek Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir?

Sperm Üreten Sistemlerde Çıkabilecek Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir
Sperm Üreten Sistemlerde Çıkabilecek Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir
Sağlıklı bir sperm üretimi her şeyde olduğu gibi önce merkezi sinir sisteminde; yani “beyinde” başlar. Beyinden sinyalleri alan üreme sisteminde ya da diğer organlarda da bir aksaklık görüldüğü takdirde kısırlık söz konusu olabilir.
 • Hipotalamusta gelişen işlev bozuklukları
 • Hipofiz bezinde gelişen işlev bozuklukları (Hipotalamus ve hipofiz bezi vücudun adeta kumandası görevindedir. Hormon uyarıları ile organların işlevselliğini kontrol altında tutar. Organlardan herhangi birisinde bir aksaklık çıktığında domino etkisi oluşur ve diğer organlar da bundan etkilenmeye başlar. Üreme sistemi de buna dahildir.)
 • Yumurtalıklarda (testislerde) gelişen bozukluklar (Genetik ve çevresel faktörler; iltihap, tümör gibi hastalıklar işlev bozukluğuna yol açarak spermin sayısında, hareketinde ve veriminde olumsuz etkiye sebep olur. )
Testis İçerisinde sperm gelişimini engelleyen çevresel faktörlere şu örnekler verilebilir:
 • Yüksek yerler (Yüksek basınçlı dağlık yerler)
 • Isı değişikliği (Özellikle aşırı sıcak havaya çok maruz kalmak)
 • Röntgen ışınları
 • Hastalıklar (Sarılık, grip, zatürre gibi enfeksiyon hastalıkları geçici olarak sperm yapımını durdurur. Kabakulak ve tüberküloz da testisleri tahrip eden iki hastalıktır. Cinsel yol ile bulaşan bel soğukluğu; tiroid, şeker hastalığı ve obezite de sperm üretimini olumsuz etkileyen hastalıklar arasındadır.)
 • Başa alınan darbeler (Başa alınan darbeler hipotalamus bölgesinde sorun çıkartarak vücudun hormon dengesinin bozulmasına; dolayısı ile kısırlığa sebep olabilir.)
 • Alt karın bölgesine veya cinsel organa alınan darbeler.
 • Kimyasal maddelere ve toza yoğun bir şekilde maruz kalmak (Madencilik, çelikçilik, kot kumlama, deterjan üretimi vs.)

Spermi Dışarı Aktaran Sistemlerde Ortaya Çıkan Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir?

Spermi Dışarı Aktaran Sistemlerde Ortaya Çıkan Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir
Spermi Dışarı Aktaran Sistemlerde Ortaya Çıkan Kısırlık Sebebi Aksaklıklar Nelerdir
Spermi olgunlaştırıp dölleyecek kıvama getiren ve dışarı sağlıklı bir şekilde aktarımını sağlayan epididimis, kılcal borular ve prostat bölgeleri vardır. Epididimis testislerin üst bölgesinde bulunur. Spermler burada olgunlaşır ve bir süre bekler. Testislerin içinde de spermleri oluşturup olgunlaştıran katlanmış kılcal borular bulunur. Prostat ise spermin akışkan olmasını sağlayan ve penise aktaran bir yapıdır. Prostat ayrıca ilişki esnasında idrar kanalını kapatarak sperme idrar karışmasını önler. İdrara çıkma sırasında da sperm kanalını kapatır. Kılcal borularda, epididimiste ve prostatta gelişen iltihaplar, tümörler ya da varisler doğrudan ya da dolaylı olarak spermin dölleme mekanizmasını bozarak kısırlık oluşturur.
Doğrudan üreme sisteminde gelişen sorunlar dışında vücudun genel sağlığını etkileyen ve halsiz düşüren iltihabi hastalıklar, kansızlık ve bağışıklık hastalıkları da sperm hastalıklarına sebep olabilir. Bundan dolayı kısırlık konusunda şüphe duyulan ailelerde erkek de kesinlikle Ürolog tarafından muayene edilmelidir. Burada spermiogram testi yapılır. Spermin hareketleri, sayıları, akışkanlığı ve ne kadar sağlıklı olduğu bu test sonucunda ortaya çıkar.
Sperm verimi ya da sayısı az olsa bile dölleme gerçekleşebilir; ancak ihtimal çok düşük olur. Yetersiz sperm üretilmesine oligospermi denir. Eğer sperm hiç üretilemiyorsa buna da azospermi ya da aspermi denir. Aspermide çocuk sahibi olabilme ihtimali hiç yoktur.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 7 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close
Close