Distoni Nedir?

Distoni Nedir ?

Distoni nedir
Distoni nedir ?
Distoni; vücudun bir kısmında ya da tamamında gerçekleşen, kontrolsüz ve istemsiz kasılmalara neden olan nörolojik hareket bozukluğu hastalığıdır. Kişinin istemsiz kasılmalar yaşaması sonucunda; hareket sistemine bağlı bir organın, aynı hareketi devamlı yapması ya da kasılıp hareket edememesi şeklinde gözlemlenir. Ayrıca, bedensel duruş bozukluğuna da neden olmaktadır. Hareket bozukluğu hastalıklarında görülme oranına göre; Parkinson ve Esansiyel Tremor hastalıklarından sonra üçüncü sırada yer almasına rağmen, nedeni hakkında kesin bir bilgi ve herkese etki eden bir tedavisi yoktur.
Bulguları diğer hastalıklara benzetildiği için, teşhisi kolay konulamamaktadır. Yaşamsal tehlike söz konusu olmasa da, başlangıçta zaman zaman ağrı yaşatırken, zamanla şiddetli ağrılara dönüşür. Genel olarak hareket bozukluğu olarak görülen bu hastalık, beyinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle oluşmaktadır. Etkilediği vücut bölgesine göre farklı seyir izlediği görülür. İlerleyen ve bulguları belirgin gözlenebilen distoni hastaları, yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmede büyük zorluk yaşamaktadırlar.

Distoninin Nedeni Nedir?

Distoninin Nedeni Nedir
Distoninin Nedeni Nedir
Distoninin kesin bir nedeni bulunamamıştır. Genel olarak, beynin gri bölgesindeki sinir düğümünün anormal çalışması olarak düşünülür. Bu gri sinir düğümü, hareket sisteminin koordinasyonunu sağlayan sinir iletilerinin aktarıldığı sistemin içindedir.
Sinir düğümündeki sorunun tam olarak ne olduğu bilinemiyor, bir sinir hücresinden diğerine iletilen kimyasal mesajda bozulma olabileceği düşünülmek ile birlikte, Uzmanlara göre; iletideki bu kimyasal bozukluk, istem dışı kas kasılmalarına neden olmaktadır.

Distoni Psikolojik Bir Hastalık mıdır?

Distoni Psikolojik Bir Hastalık mıdır
Distoni Psikolojik Bir Hastalık mıdır
Distoninin psikolojik sorunlara bağlanması kesinlikle yanlış bir değerlendirmedir. Nörologlar; ilk çalışmalarında, baş kaslarında distoni neticesinde oluşan boyun çarpıklığının psikolojik olduğunu düşünüyorlarsa da, sonraki çalışmalarda merkezi sinir sistemine ait bir fonksiyon bozukluğu olduğu ortaya konuldu. Ruhsal bir hastalık olmayan distonide, psikolojik etkenlerin kasılma artışına bağlı olarak ağrıları artırdığı ispatlanmıştır.
Distoni, beyin kaynaklı bir hastalık olsa da, beynin herhangi bir aktivitesiyle ilişkisi olmayan bir hareket bozukluğudur. Bu hastalığa sahip bireylerde; zeka, bellek, kişilik, duygular,işitme, görme, algılama ve cinsel işlevler normaldir.

Distoni Tipleri Nelerdir?

Distoni Tipleri Nelerdir
Distoni Tipleri Nelerdir
Distoni, görüldüğü bölgeye göre farklı etkiler gösterir:
 • Fokal distoni: Göz etrafındaki kasların hareketlerindeki artış ve gözleri açık tutmada sıkıntı yaşatan türüdür. Gözlerin kısılması ya da kırpılması giderek sıklaşır ve sürekli hale gelinceye kadar ilerler. Bu durumun ilerleyen aşamasında, hastalar gözlerini açamadığı için görme işlemi gerçekleşemez. Günlük aktivitelerini gerçekleştirmede oldukça zorluk yaşarlar.
 • Spazmodik distoni: Boğazdaki distoninin  gırtlağı ya da ses tellerini etkilemesidir. Spazmodik distoninin ilk görülen semptomları; nefessiz kalma ve kesik konuşmadır. Bu durumun ilerleyen aşamasında, ses tellerindeki kaslar kasılarak konuşmayı iyice zorlaştırır, bazen olanaksız hale bile getirebilir.
 • Servikaldistoni: Boynu etkileyen distoni, başın normal tutulmasını zorlaştırır. Boyundaki kaslar; başın çekilmesine, sallanmasına, dönmesine ve omuza doğru bükülmesine neden olur. Bu durumlarda, anormal duruşlar dayanılmaz ağrıya yol açabilir. Günlük yaşam aktivitelerini en zorlayan türüdür, hasta ilerleyen zamanda bağımlı hale gelebilir.

Yazar Krampı Rahatsızlığı Distoni midir?

Yazar Krampı Rahatsızlığı Distoni midir
Yazar Krampı Rahatsızlığı Distoni midir
Yazar krampı, gündelik dilimize ait bir terimdir. Yazar krampı aslında bir fokal distonidir; kişi yazı yazmak istediğinde el ve ön kol kaslarında kramp ağrısı oluşur. Tekrar eden hareketlerin bir sonucunda, elde değişik fokal distoniler de meydana gelir.
Daktilograf spazmı, golfçü spazmı,piyanist spazmı vb. bunlar arasındadır. Bu durum, diğer kramp acılarından biraz daha farklıdır. Kişinin el ve parmaklarını kullanmasını engellediği için, mesleğini devam ettirememesine neden olur.

Distoni Kimlerde Görülür?

 • Her yaştan kişilerde görülebilir.
 • Distoninin kadınlarda görünmesi erkeklerden daha sıktır.
 • Fokal distoniler genellikle yetişkinlik yaşlarında başlar.
 • Distoni vakalarının az bir kısmı travmadan kaynaklanır.
 • Distoni bazen ilaçlara ait yan etki olarak ortaya çıkar.

Distoninin Tedavisi Var mıdır?

Distoninin Tedavisi Var mıdır
Distoninin Tedavisi Var mıdır
Distoninin herkese iyi gelen bilindik bir tedavisi yoktur, çünkü; distoni vakalarının çoğunda altta yatan neden bilinmemektedir. Küçük de olsa distoninin düzelme şansı bulunur, ancak hangi hastaların iyileşme göstereceği bilinemez.
 • İlaç Tedavisi: Distoni, büyük rahatsızlığa neden olacak durumdaysa; kas ağrılarını kontrol altına alabilmek için ilaç tedavisi önerilebilir. Ancak, yan etkileri oldukça fazla olan ilaç kullanımından çoğu zaman tatmin edici bir sonuç alınamamıştır.
 • Saflaştırılmış Nörotoksin Kompleksi Tedavisi: Distonide yeni tedavi yöntemlerindendir. Saflaştırılmış Nörotoksin Kompleksi, sorunlu kasların hareketini durdurma işlevi yüklenir. Yani, beyin kaslara hatalı mesajları göndermeye devam eder, ama kaslar hatalı mesajlara yanıt vermez.
 • Cerrahi İşlem: Bazı distoni tiplerine cerrahi işlem uygulanır, ancak çok nadir yapılmaktadır. Yapılacak bu işlem, kasılan kasları durdurmak amacıyla sinirleri ya da bu kasları kesmek için uygulanabilir. Ancak, distoni hastalarının çoğunda cerrahi işlem uygun bir tercih değildir.
 • Botoks Uygulaması: Son yıllarda bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan botilium toksin, hatalı mesajları alan kasların kasılmalarını engellemek için kaslara şırınga ile uygulanır. Yan etkisi en az uygulama olan botoks, her tip distoni hastası için fayda sağlamaz ve kısa sürelerle tekrarlanmak ister.
 • Beyin Pili: Hareket bozukluğu hastalıklarında tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanılan beyin pili, distonide de kullanılır. Hastaların beyin bölgelerine yerleştirilen özel elektrotlar, köprücük kemiği altındaki bir pil ile bağlantılı olarak elektrik verilir ve istem dışı kasılmalar engellenir. Belirli muayene zamanlarında pilde ayarlamalar yapılır. Her hastada aynı sonuçların alınamadığı beyin pili uygulaması, bazen hastanın farklı organlarında şikayet yaşamasına da neden olmaktadır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 2 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

1 thought on “Distoni Nedir?”

 1. Dik durmuyorum diye babam sende nörovejatatif distoni olabilir diyo. Benim böyle bir hastalığa yakalanmaya hakkım var mı ya. Fıtık falandır o.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini çekebilir

Close