Diş ağrısı nedir ? Diş ağrısı tedavileri nelerdir? Evde diş ağrısı nasıl geçer?

Diş ağrısı nedir ?

Diş Ağrısı Nedir ?

Diş ağrısı nedir ?
Diş ağrısı nedir ?
Sindirim sisteminin başlangıç organı olan ağzın, düzenli olarak bakımı yapılması gerekmektedir. Günlük yaşantının koşuşturmacasında diş bakımı atlanabilmekte ve dişler zamanla çürümeye başladığından, diş ağrıları oluşabilmektedir.
Dişteki çürük, dişin sinir-damar paketini etkilemesinden dolayı diş ağrısı yaşanmaktadır. Düzenli olarak diş temizliğini yapılması, sağlıklı ve daha beyaz dişler için fayda sağlayabileceği gibi, çoğu diş problemlerinin de oluşmasını engellemektedir. Bazı zamanlar katlanması güç olan bu ağrıların fark edildiği anda, diş hekimi tarafından muayene edilmesinde fayda olmak ile beraber Diş ağrısı yaşandığı halde doktora gidilmediği takdirde, sorun daha da büyüyebilmekte ve diş kayıplarına yol açabilmektedir.
Doktor tarafından yapılan muayene sonucu, ağrının neden kaynaklandığı saptanır. Eğer diş kurtarılabilecek gibiyse, diş çürükten arındırılarak dolgu tedavisi yapılır. Eğer diş kurtarılacak gibi değilse ve dişteki çürük çok ilerlediyse, dişin çekilmesi gerekecektir. Çekilen diş sonrasında, diş eti belirli bir zamanda kendini toparlar ve ardından implant gibi işlemler yapılabilmektedir.

Diş Ağrısının Sebepleri Nelerdir ?

Diş ağrısının sebepleri nelerdir ?
Diş ağrısı ‘nın sebepleri nelerdir ?
Diş ağrısının sebepleri azımsanmayacak kadar çoktur. Aslında bakıldığında ağız ve diş bakımı oldukça özen isteyen bir iştir. Zamanında ve düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde, bir süre sonra çürük oluşacağından dolayı diş ağrıları kendini göstermeye başlayacakır. Çok şekerli besinler tüketmek ve özellikle çikolata ve benzeri yiyecekler, dişlere zarar vereceği gibi çürümesini de hızlandırmış olacaktır. Şekerli besinler tüketildikten sonra, dişler fırçalanmalı, eğer dişinizi fırçalamaya müsait bir ortam yok ise bol bol su içilmesi ihmal edilmemelidir.
Diş sağlığını bozan ve sonucunda ağrıya neden olabilecek durumların arasında tabiki sigara tüketmek ilk sırayı almaktadır. Sigara, dişleri sarartmak ile beraber ağız kokusuna da sebep olmaktadır. (Sigara dumanının sadece ağız sağlığına değil, tüm vücuda verdiği zarar düşünüldüğünde bırakmak en mantıklı seçenek olacaktır.)
Çay ve kahve gibi içeceklerin sıkça tüketilmesi de, diş ve dişeti sağlığını bozacağından dolayı, tüketildikten sonra bol bol su içilmesi gerekecektir. Ayrıca günde en az 2 kere, (sabah ve akşam yatmadan önce) dişlerin fırçalanmaması da dişlerin çürümesine ve diş ağrılarına sebep olmaktadır.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Diş ağrısına ne iyi gelir ?
Diş ağrısı ‘na ne iyi gelir ?
Diş ağrısına iyi gelen yöntemlerin en başında dişleri fırçalamak gelir. Dişleri fırçalamak, dişteki çürüğün arasına giren yemek artıklarını çıkaracağından dolayı, dişleri rahatlatır ve ağrının hafiflemesini sağlayacaktır.
  • Alkol veya kolonyağına batırılmış kürdan yardımıyla dişlerin arasındaki yemek artıklarını temizlemek de, ağrıyı dindirip, uyuşmasına neden olacağından dolayı diş ağrısına iyi gelmektedir.
  • Tuzlu su ile yapılan gargara, tuzun antiseptik özelliği taşımasından ve dişteki mikropları kırmasından dolayı, diş ağrılarına ve çürüklerine iyi gelecektir.
  • Bir çay bardağına sirke ve suyu eşit miktarda karıştırdıktan sonra, karışımı ağzınıza alıp, belirli bir süre bekletmek diş ağrısına iyi gelebilmektedir.
  • 2 veya 3 diş sarımsak ezip, ağrıyan dişin üzerine bırakmak ve bir süre bekletmek diş ağrısına iyi geleceği gibi, o bölgedeki mikropları öldürmekte ve enfeksiyonları kurutmaktadır.

Diş Ağrısı Tedavileri Nelerdir ?

Diş ağrısı tedavileri nelerdir ?
Diş ağrısı tedavileri nelerdir ?
Diş ağrısının tedavisi için, öncelikle ağrının neden kaynaklandığı bulunmalıdır. Diş ağrısına neden olan başıca şeyler; enfeksiyon, çürük ve diş eti hastalıklarıdır.
Eğer diş ağrısının sebebi enfeksiyonsa, ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi dişteki enfeksiyonu kurutur ve diş ağrısını 2 hafta gibi bir sürede tamamen yok edebilmektedir.
Diş ağrısının sebebi çürükse, kesinlikle en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Dişin çürük olduğunu anlamak için göz ile kontrol yapmak gerekir. Dişte siyahlaşmalar ve ağrılar varsa, muhtemelen çürük de vardır. Bu durumda doktorun uygulayacağı tedavi; dişi çürükten arındırmak olacaktır. Eğer diş çürükten arındığında dolgu tedavisi yapılacak gibi değilse geriye tek çare kalıyor; dişi, diş etinden ayırmak. Yani dişin çekilmesi.
Eğer diş ağrısının sebebi diş etiyle alakalı bir durumsa, yine doktora başvurmak gerekir. Bu durumda doktorun uyguladığı tedavi farklılık gösterebilir. Diş hekimleri tarafından; hassas dişetine sahip insanların, florürlü diş macunu kullanması önerilmektedir. Çünkü florür, diş etini besleyecek ve sağlık kazanmasını sağlayacaktır.

Evde Diş Ağrısı Nasıl Geçer ?

Evde diş ağrısı nasıl geçer ?
Evde diş ağrı ‘sı nasıl geçer ?

Ağrıyan dişle durmak insanı oldukça zorlayacağı için, insanlar hemen diş ağrısını geçiren yöntemlere yönelmektedir. Bu yöntemler bu zamana kadar denenmiş olup, çoğu kez ağrıların azalmasına fayda sağlamıştır. Diş ağrısı için evde yapılması gerekenler şu şekildedir;

Özellikle dayanılmayan ağrılar için, sarımsak ezildikten sonra tuz ile karıştırılıp dişe bastırılabilir. Bu karışım, aynı zamanda antiseptik özellikte olduğu için, dişteki enfeksiyonu da kurutabilir.

Diş ipi ile dişi düzenli olarak temizlemek gerekir.

Ağrısız dişler için, tansiyonun da yüksek olmaması gerekir. Yüksek kan basıncı diş ağrısını arttıracağı için, limonlu su içmek gerekebilir. Limonlu su; tansiyonun düşmesi ve kanın sulanmasından dolayı, kanın damarlara yaptığı baskıyı azaltacağından, ağrının hafiflemesini sağlar. Ancak bu işlemi yaparken; bir bardak suya, yarım dilim limon sıkılmalıdır ve sürekli tekrarlanmamalıdır. Tansiyonun gereğinden fazla düşmesi tehlikeli olabilir. Ayrıca bu işlemi sadece, tansiyonu normalden yüksek olan insanlar yapmalıdır.

Gece yatarken, diş ağrısının hafiflemesi adına yapılacak işlemlerden bir tanesi de, yüksek yastıkta yatmakdır. Yüksek yastıkta yatmanın yararı; başın kalp seviyesinden yüksek olması sayesinde, kan akış hızı yavaşlar ve bu durum dişin zonklamasını önler.

Evde diş ağrısını önlemek adına, diş ağrı kesicisi tüketilebilir. Diş ağrı kesicisi veya normal ağrı kesiciler ağrıyı geçirmek için kullanılabilse de, gereğinden fazla kullanmak zararlı olmaktadır.


Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close