Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nelerdir ? Tuvalet eğitimi önemi

Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nelerdir ?

Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nedir?

Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nedir
Çocuklarda altını ıslatma nedenleri nedir

Ebeveynler çocuklarının eğitim sürecinde hem çok heyecanlı hem de çok endişeli olmaktadır. İlk kelimeler ilk adımlar derken mevzu tuvalet eğitimi gibi önemli bir meseleye dayanır. Bazı anne ve babalar çocuklarının bu eğitim sürecini kolaylıkla atlatacağını düşünerek gerçekçi olmayan bir beklentiye girip hızlı bir sonuç almayı umarlar. Umdukları gibi olmadığında endişe krizleri ve baskıcı bir tutum baş gösterebilir. Ebeveynler bu gibi durumlarda sakin olmaya çalışıp sorunun kaynağına inmeyi denemeli ve suçlayıcı bir tutumdan kaçınmalıdır.

Kimi durumlarda çocuklarda altını ıslatma durumu tuvalet eğitimi zamanından itibaren 10’lu yaşlara kadar devam ederken; kimi durumlarda ise sonradan altını ıslatma durumları gözlenebilmektedir. Ebeveynler bu durumlarla karşılaştıklarında bir “çocuk doktoruna” başvurarak durumun ne kadar normal ya da anormal olduğunu tespit etmeye çalışmalı ve ona göre hareket etmelidir. Çocuk doktoru muayene sonucunda aileyi Üroloji ya da Pedagoji bölümlerine de yönlendirebilmektedir.

Çocuklar Neden Altını Islatır ?

Çocuklar Neden Altını Islatır
Çocuklar Neden Altını Islatır

Çocukların altını ıslatmasının altında yatan pek çok sebep olabilir. Tuvalet eğitiminin ilk dönemlerinde altını ıslatma durumları normal karşılanacak olsa da bir dönemden sonra ebeveynler doktorları ile bu durumu paylaşmak ve sebebini aramak zorunda kalacaktır. Çocuklarda altını ıslatma sebebi genel olarak 2 başlık altında toplanabilmektedir:

Eğer 5 yaşı geçmesine rağmen alt ıslatma olayı devam ediyorsa hastalıktan söz edilir. Erkek çocuklarda daha çok görülmekte ve %80 i gece ve %5’i de gündüz olmak üzere gerçekleşmektedir. Nedenlerinden bahsedecek olursak da bunlar ;
  • Fizyolojik sebepler (Vücut fonksiyonlarıyla alakalı sorunları kapsamaktadır.)
  • Psikolojik ve sosyal sebepler (Çevre faktörünün çocuk üzerindeki etkileri bu başlık altında değerlendirilir.)

Fizyolojik Sebepler:

Kas kontrolü idrarı tutma konusunda oldukça önemlidir. Bazı çocuklarda kas kontrolü idrarı tutabilecek kadar iyi gelişmemiş olabilir. Çocuğun cinsel organında ya da idrar yolunda içten ya da dıştan bazı sorunların oluşması da idrar tutamama durumunu doğurabilmektedir.
Ayrıca her türlü problemde olduğu gibi idrarı tutamama durumunda da genetik yatkınlık etkin rol oynamaktadır. Bu tip fizyolojik ihtimaller düşünülerek öncelikle çocuklar üroloji bölümüne yönlendirilerek gerekli testlerin yapılması sağlanır. Burada herhangi bir bulguya rastlanmadığı takdirde psikolojik ve sosyal sebeplerin incelenmesi amacıyla aile bir Pedagoji Uzmanına yönlendirilecektir.

Psikolojik ve Sosyal Sebepler:

Ebeveynlerin çocuklarına karşı ilgisinin yetersiz olması, çocuğun şiddete ya da istismara maruz kalması, devamlı uyarı ve ikaz yapılması, çocuğun duygusal sıkıntılarına ebeveynlerin kayıtsız kalması en önemli sebeplerden sayılabilmektedir. Tuvalet eğitimi konusunun üstüne fazlasıyla düşülmesi, hep bu konunun gündemde olması ve bu konu yüzünden devamlı ceza verilmesi de çocukları tedirgin etmektedir. Onay görmemek çocukları bir süreden sonra başarısızlık ve güvensizliğe itecek ve idrar tutma konusunda sonuç almak gitgide zorlaşacaktır.
Bazı durumlarda ebeveynler tuvalet eğitimini yanlış bir teknikle verebilmektedir. Eğitimi yanlış alan çocuk dolayısıyla doğru şeyler yansıtmayacaktır. Aileden bir başkasının da altını ıslatma durumunu yaşaması çocukların onları taklit etmesine sebep olabilmektedir. Bu da tamamen sosyal bir sebeptir.
Pedagoji uzmanları çocuğu gözlemleyerek ve aile ile konuşarak çocuğun altını ıslatmasının altında yatan asıl sebebi tespit etmektedir. Tespit edildikten sonra doktor aileyi bilinçlendirecek ve izlenecek yolları öğretecektir.

Ebeveynlerin Altını Islatan Çocuğa Yaklaşımı Nasıl Olmalı?

Ebeveynlerin Altını Islatan Çocuğa Yaklaşımı Nasıl Olmalı
Ebeveynlerin Altını Islatan Çocuğa Yaklaşımı Nasıl Olmalı

Öncelikle sakinlik çok önemlidir. Ebeveynler çocuklarının psikolojilerini önde tutmaya çalışmalı ve doktorun talimatlarına harfiyen uymalıdır. Yargılamaktan, aşağılamaktan ve cezalandırmaktan uzak olan safi bir şefkatle yaklaşmak gerekir. Şefkat ve sevginin çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Ebeveynler sabırlı olmayı ve çocuklarına bu durumun düzelmesi için zaman vermeyi unutmamalıdır.

Çocuk altını ıslattığında çocuğun bakımını üstlenen kişi (anne, baba ya da dadı) hemen üzerini değiştirmeli ve onu bu durumdan kurtarmalıdır. Ceza olsun diye idrarlı bir şekilde çocuğu öylece bırakmak işe yaramayacak, aksine her şeyin daha kötü gitmesine ve başka sağlık sıkıntılarının doğmasına sebep olacaktır. Çocuğun konforu sağlandıktan sonra Pedagogun tuvalet eğitimi talimatlarına uyulmalıdır.
Tuvalet eğitimi gerçekten uygun bir zaman diliminde gerçekleşmelidir. Başka eğitimlerin ya da başka işlerin karıştığı tuvalet eğitimi pek sağlıklı olmayacaktır. Çocuk mümkün olduğunca travmatik olaylardan uzak tutulmalıdır ve huzurlu ortam sağlanmalıdır. En önemlisi de çocuk öğretilenleri hemen öğrenmek zorunda hissetmemelidir. Çocuklara bu süreçte en azından 2 veya 3 ay gibi bir zaman tanınmalıdır ve o zaman dilimi gelmeden çocuklar hiçbir şekilde tenkit edilmemeli, altını ıslatma mevzusu su yüzüne çıkarılmamalıdır. “Bir türlü altını ıslatmamayı öğrenemedin, hep altını ıslatıyorsun!” şeklindeki sözler çocukta tedirginlik yaratacaktır ve huzur ortamını bozacaktır. Gereken zaman tanındıktan sonra ailenin pedagog ile tekrar görüşmesi, izlenecek sonraki adımlar açısından fayda sağlayacaktır.

Çocuklarda Altını Islatma Hangi Koşullarda Normal Olarak Görülür?

Çocuklarda Altını Islatma Hangi Koşullarda Normal Olarak Görülür
Çocuklarda Altını Islatma Hangi Koşullarda Normal Olarak Görülür

Çocuklar genelde 2 ya da 3 yaşlarından itibaren tuvalet eğitimi almaya başlamaktadır. Aileler bu eğitimin bir çırpıda tamamlanacağını düşünebilir. Genelde bu eğitim 2 ya da 3 ay içerisinde sonuç almaya başlar; ancak yine de kızlarda 4 yaşına kadar erkeklerde ise 4,5 yaşına kadar altına kaçırma durumlarının gözlemesi normal karşılanmalıdır ve aileler endişeye kapılmamalı, sabırlı olmalıdır.

Eğitim sürecinin dışındaki normal sayılabilecek altına kaçırma durumları şunlardır:
  • Çocuğun üşütmesi ya da enfeksiyon kapması (Verilen ilaçlar, uygulanan tedavi metotları çocukta altını ıslatmaya sebep olabilir.)
  • Tüketilen bazı gıdalar (Bir takım yiyecek ve içecekler çocukların boşaltım sistemini fazlasıyla çalıştırabilmektedir ve kas kontrolü konusunda henüz güçlenemeyen çocuklar idrarı tutabilme konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir. )
  • Ağır psiko-sosyal durumlar (Çocuklar duygusal olarak baş etmekte zorlandığı bazı durumlarla karşı karşıya kaldıklarında o anda idrarını kaçırabilmektedir. Bu bir nevi vücudun o anki stres anında rahatlamasını sağlayan bir mekanizmadır. Genelde geçici bir durumdur ve o an geçtikten sonra tekrar yaşanmaz.)
Altını ıslatma durumu normal sayılabilecek zaman dilimlerini aştığında altında başka şeyler aranmalıdır. Örneğin tuvalet eğitimini tam almış bir çocuğun 6 hafta gibi uzun bir süre boyunca haftada en az iki kez altını ıslatması normal karşılanmamaktadır ve araştırılması gerekir. Öncelikle anne ya da baba bu altına kaçırma mevzusunu iyi değerlendirebilmek açısından bir takvim oluşturmalıdır. Oluşturulan bu takvim, yapılacak tanıya ışık tutabilmesi açısından çocuk doktoru ya da çocuk psikiyatrisi ile paylaşılmalıdır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close