Basur Nasıl Geçer ? Basur Çeşitleri Nelerdir? Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Basur Nasıl Geçer?

Basur (Hemoroid) Nedir ?

Basur (Hemoroid) Nedir
Basur (Hemoroid) Nedir

Anal kanalın üst bölümünde yer alan, genişlemiş damar yumaklarına Hemoroid (Basur) adı verilir. Anüs içinde makat kanalı boyunca toplardamarlar bulunmaktadır. Birçok sebepten dolayı bu damarların içinde oluşan basınç yükselir. Toplardamarların yapısı genişlemeye uygun olduğu için, oluşan basıncı dengelemeye çalışan damarlarda da genişleme ortaya çıkmaktadır. Bu durumda damarlar daha fazla yer kaplayarak, makat dışına kadar sarkabilir. Böylelikle basur hastalığı ortaya çıkar.

Kırmızı ve mor renklerde olabilen bu damarlar, tahrip sonucunda sık sık kanamaya neden olmaktadır. Tahrip olan damarların delinmesiyle birlikte, kanama sorunu görülmektedir. Kişinin günlük hayatındaki kalitenin düşmesine neden olan basur hastalığı, yapılacak cerrahi tedavilerle önlenebilmektedir.

Basur Çeşitleri Nelerdir?

Basur Çeşitleri Nelerdir
Basur Çeşitleri Nelerdir
Bu hastalığın bilinen iki çeşidi bulunmaktadır. Hastanın şikayetleri de, basur tipine göre şekillenmektedir. Bu durumda hastanın hikayesi dinlenir. Ardından istenecek tetkik ve kontrollerin sonucunda, basurun hangi tipte olduğu belirlenir.
İç Basur: Makat bölgesinde, makatın kapanması görevini sağlayan bir kas bulunmaktadır. Bu kasın üzerinde ise, birçok toplardamar bulunur. Bu toplardamarların genişlemesi sonucunda iç basur oluşmaktadır. Yumaklanan damarlar dışarı sarkar ve üzerine basınç uygulandığı zaman içi boşalır. Damarlarda kanama ve iltihaplanma görülmesinin sebebi budur.
Dış Basur: Makatın kapanması görevini sağlayan kasın altında bulunan toplardamarların genişlemesiyle oluşmaktadır. Genelde iç basurla aynı anda görülmektedir. Dış basur başlangıcından itibaren ağrı, yanma ve kanama şikayetleri ortaya çıkmaktadır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur Belirtileri Nelerdir
Basur Belirtileri Nelerdir
Basur hastalığının belirtileri çeşidine göre değişiklik göstermektedir.
İç basur, makat içinde oluştuğu için şişen damarları gözle görmek mümkün değildir. Ayrıca aşırı derecede büyüme oluşmadığı takdirde, herhangi bir belirti vermez. Belirtiler sadece tuvalete çıkıldığı zaman görülebilir. Özellikle kabızlık söz konusu olduğunda, dışkı anüsü zorladığı için kanamalar görülmektedir. Bu kanamaların görülmesiyle birlikte, hastalığa şiddetli ağrılar eşlik etmektedir.
Dış basurda şişen damarlar, anüs çevresinde bulunan deriye çok yakın olduğundan gözle görülmektedir. Vücudun dışında yer alan damarlar, dış faktörler nedeniyle kaşıntıya sebep olabilir. Ayrıca her çeşidinde olduğu gibi, kanama ve şiddetli ağrılar görülmektedir.
Basur hastalığının genel olarak görülen belirtileri şu şekildedir;
 • Anüste sıkça görülen kaşıntı,
 • Sık sık tuvalete çıkma hissi,
 • Karın bölgesinde oluşan basınç hissi,
 • Ağrı,
 • Hafif ya da şiddetli kanama.
Ancak bir konuda dikkat edilmesi hayati önem taşımaktadır. Makat bölgesinde görülen kanama ve ağrılarla birlikte, sıkça tuvalete çıkma ihtiyacı hissetmek kolon kanserinin belirtilerinden biri olabilir. Bu yüzden 50 yaş ve üzerindeki kişilerde ya da aile geçmişinde kolon kanseri bulunan kişilerde, mutlaka kanser taraması yapılması önerilmektedir.

Basur Nedenleri Nelerdir?

Basur Nedenleri Nelerdir
Basur Nedenleri Nelerdir
Vücutta bu hastalık olmasa dahi, hemoroid denilen yapı bulunmaktadır. Hemoroid terimi anal kanallar içinde bulunan damarsal yapıları temsil eder. Bu kanallarda oluşan hastalık, tıp dilinde hemoroid (basur) olarak adlandırılır. Hastalığın ana nedeni, toplardamarlarda oluşan bozulmalardır. Ayrıca kronik kabızlık söz konusu olduğunda, sürekli ıkınma zorunluluğundan dolayı bu hastalık oluşabilir. Hastalığın bir diğer nedeni hamileliktir. Hamilelik döneminde vücutta oluşan hormonal değişimlerle birlikte, damarlarda genişleme meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra doğuştan gelen bir faktör olan damar duvarlarındaki zayıflık, basura neden olmaktadır.
Bu nedenlerin dışında bilinen diğer nedenler şunlardır;
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı benimsemek,
 • Obezite ve şişmanlık,
 • Alkol tüketmek,
 • Bisiklet sürmek gibi, makat bölgesine zarar veren sporlar,
 • Mesleki gereklilik nedeniyle sürekli oturarak çalışmak,
 • İshal nedeniyle makatı sıkça zorlamak,
 • Kabızlık oluşumu sonrasında görülen ıkınmalar,
 • Bağırsaklarda oluşan tümörler bu hastalığa neden olmaktadır.

Basur Tanısı Nasıl Konur?

Basur Tanısı Nasıl Konur
Basur Tanısı Nasıl Konur
Yukarıda bahsedilen belirtilere sahip kişilerin, zaman kaybetmeden ilgili bir bölüme muayene olması gerekmektedir. Basur tanısının konulabilmesi için, doktor muayenesi çok önemlidir. Muayeneye gidilmeden 2-3 saat önce, tuvalet ihtiyacının giderilmiş olması gerekmektedir. Bu hem doktor hem de hasta için rahatlık sağlamaktadır. Muayene poliklinik şartlarında yapılmaktadır. Hastanın sedye üzerine çıkması ve diz üstü pozisyonda öne eğilmesi istenmektedir. Bunun yanı sıra alın ve dirseklerin yere değmesi (diz-dirsek pozisyonu) önerilir.
Muayene esnasında dış basur kontrolü, oldukça hızlı ve kolay olmaktadır. Makat bölgesinin çevresindeki deri kenara çekildiğinde, makatta oluşan çatlaklar ve hemoroid yastıkçıkları rahatlıkla görülmektedir. Ancak iç basur kontrolü yapılacaksa, makat içinde bağırsağın son 5 santimlik kısmına kadar ulaşmak gerekir. Bunun için anaskop (makat kanalını görmeye yarayan alet) ya da parmak yardımıyla kontrol yapılmaktadır. Kontrol öncesinde makat bölgesine ve anaskop ya da parmak ucuna krem sürülür. Bu hastanın acı çekmesini ve zorlanmasını önlemektedir. Bahsedilen muayene işlemi rahatsız edici gibi görülebilir. Ancak makat çatlağı söz konusu değilse, iç ve dış basur muayeneleri ağrısız ve acısız geçmektedir.
Basur hastalığı 4 dereceye kadar sınıflandırılabilen bir hastalıktır. Bu da tanı konulması işlemini kolaylaştırmaktadır. 1. derecede hafif şiddette kanama ve ağrı görülmektedir. Bu şikayetler 4. dereceye kadar artış göstermektedir. Şikayetler dayanılmaz bir hal almadığı sürece, doktorunuz tetkiklerin yanı sıra elle kontrol işlemi yaparak tanı koyabilir. Tüm hastalıklar gibi bu da bir hastalık olduğu için, utanma vb. nedenlerden dolayı muayene ertelenmemelidir. Elle muayene ve rutin tetkiklerle tanı koyulmakla birlikte, şiddetli seyreden şikayetlerde tümör (kanser) kontrolü yapılmaktadır. Anal bölgede tümör olup olmadığını belirlemek için, rektoskopi istenebilir. Rektoskopi, bu işlemin uygulanması için kullanılan rektoskop ya da proktoskop adlı aletle, makat içinin kontrol edilmesi işlemidir. Bu sayede hem basur hastalığı hem de tümör olup olmadığı kontrol edilerek doğru tanı koyulmaktadır.

Basur Nasıl Geçer ? Basur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Basur nasıl geçer
Basur Nasıl Geçer
Hastalığın tedavisinde izlenecek yol, hastalığa neden olan damarların büyüklüğü ve ortaya çıkan belirtilerin şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Uzmanların bu hastalıkla ilgili önerisi, tedaviye de etki gösterecek olan beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Kabızlık sorununu ortaya çıkaracak gıdalar belirlenmeli ve mümkün olduğunca az tüketilmelidir. Bu hastalıkta bilinen en uygun beslenme, sebze ve meyve ağırlıklı olanıdır. Ayrıca bol su tüketilmesi de, belirtilerin şiddetinde hafifleme sağlayacaktır.
Basur belirtilerinin hafif seyretmesi için, doktor önerisiyle jel, merhem ve losyonlar kullanılabilir. Bu merhemlerin uyuşturucu ve ağrı kesici etkileri bulunmaktadır. Bu da kişinin şiddetli belirtilerden kurtulmasını ve bir nebze rahatlamasını sağlayacaktır.
Hastalığın tedavisinde uygulanan bir diğer yöntem, şişen damar yumaklarının kurutulması işlemidir. Bunun için damarların üzerine lastik bant sarılarak sıkılır. Boğma işlemini gerçekleştirdikten sonra, doktor takibinde damarların kuruması ve düşmesi beklenir.
Beslenme alışkanlığının düzeltilmesine rağmen şişen damarlar normale dönmüyorsa, bu durumda cerrahi müdahele yapılmaktadır. Ameliyat gerçekleştirilmeden önceki akşam, hastanın ishal olmasını sağlayacak şurup verilir. Bu şurup yardımıyla hastanın bağırsakları boşaltılır. Böylelikle ameliyat süreci doktor için, ameliyat sonrası süreçte hasta için daha kolay geçmektedir. Ameliyatın yapılabilmesi için tercih edilen antestezi türü, genellikle spinal anestezi adı verilen belden aşağısının uyuşturulması yöntemidir. Basur ameliyatında sarkan damar yapıları kesilir ve meydana gelen açıklıklar belirlenir. Bu açık alanlar dikilerek, makat halkasının bütünleşmesi sağlanır. Ameliyat sonrası için belirlenen iyileşme süreci, 2-4 haftadır. Tedavi yöntemi olarak yukarıdakilerden hangisinin seçileceği, hekiminizin insiyatifine ve hastalığınızın seyrine göre değişmektedir.

Basur Hastalarının Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Basur nasıl geçer
Basur Hastalarının Beslenme Düzeni Nasıl Olmalıdır
Basur hastalığından korunmak ve hastalığın alevlendiği dönemlerde rahat bir süreç geçirmek için, uygun bir diyetle beslenme düzeni sağlanmaktadır. Hastaların rahatlamasını sağlayan gıdaların yanı sıra, bu sürecin zor geçmesine sebep olan gıdalar bulunmaktadır. Beslenme düzenin dahil edilmesi ve uzak durulması gereken gıdalar şöyledir;

Basur hastaları için faydalı gıdalar;

 1. A vitamini içeren gıdalar: Bezelye, patates, havuç, ıspanak, bal kabağı, yumurta ve kayısı
 2. B vitamini içeren gıdalar: Tahıllı gıdalar, hindi eti, muz, ton balığı, mercimek, fasulye, patates, pirinç ve şeker pekmezi
 3. C vitamini içeren gıdalar: Limon, portakal, greyfurt, kuşburnu, Brüksel lahanası, ıspanak, mandalina, ahududu ve çilek. C vitamini içeren gıdalar faydalı olmakla birlikte, hastalıkta yanma sorunu olan kişilerde şikayetin artmasına neden olabilir.
 4. E vitamini içeren gıdalar: Balkabağı, tahıllı gıdalar, ceviz, ıspanak, şalgam, pancar, badem, karahindiba, ayçiçek yağı, zeytin ve balık
 5. Kuru yemişler: Ceviz, fındık, kuru üzüm, kuru incir, kuru erik ve kuru kayısı
 6. Meyveler: Çilek, üzüm, erik, ananas, armut, ağaç çileği, frambuaz, yabanmersini, kavun, kiraz, karpuz, elma (kabuklu), vişne, muz, şeftali ve ahududu
 7. Baklagiller: Fasulye, mercimek, gülibrişim, soya, nohut, keçi boynuzu ve bezelye
 8. Haşlanmış Tüketilecek Sebzeler: Lahana (kırmızı, kara ve beyaz), havuç, patates (kabuklu), karnabahar, mısır, Brüksel lahanası, şalgam, ıspanak ve kuşkonmaz
 9. Çiğ Tüketilecek Sebzeler: Mantar, yeşil biber, domates, ıspanak, fasulye filizi, salatalık, kereviz ve kıvırcık salata
 10. Ekmek: Kepekli, buğdaylı, tahıllı, çavdarlı ve yulaflı

Basur hastaları için zararlı gıdalar;

 1. Baharatlar: Acı biber, isot, kara biber, kırmızı biber, pul biber vb.
 2. Turunçgiller: Limon, portakal, mandalina, greyfurt (Yanma şikayeti varsa tüketilmemelidir.)
 3. Süt Ürünleri: Günde bir bardak ayran, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, bir kase yoğurt ve bir bardak süt tüketilebilir. Daha fazla süt ürünü tüketilmesi durumunda, makat bölgesinde kaşıntı şikayeti görülmektedir.
 4. Uzak durulması gereken diğer gıdalar: Lahmacun, pizza, turşu, sosis, hamburger, çiğ köfte, çikolata, ketçap, enerji içecekleri, asitli içecekler, kek, pasta, mayalı içkiler, konserve gıdalar, tuzlu ve yağlı gıdalar, ağrı kesiciler, beyaz pirinç ve beyaz ekmek

Basur Tedavisi İçin Hangi Bölüme Gidilmelidir?

En verimli tedavinin yapılabilmesi için uygun branş, makat hastalıklarıyla ilgilenen genel cerrahi bölümüdür. Şikayetlerinizin daha da artmasını beklemeden, ilgili bir hekimle görüşmeniz doğru olacaktır. Genel cerrahi uzmanı önce hikayenizi dinleyecek, ardından uygun göreceği tetkikleri isteyecektir. Bu tetkik ve muayenenin sonucunda tanı konulur. Erken tanı konulan hastalıklarda, tedavi sürecinin daha hızlı ve kolay olduğu unutulmamalıdır..

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close