Aşırı terleme için hangi doktora gidilir ? - Aşırı terleme neden olur

Aşırı terleme için hangi doktora gidilir?

Aşırı terleme nedir ?

aşırı terleme nedir
aşırı terleme nedir

Derideki ter bezlerinin çalışması sonucu ortaya çıkan renksiz sıvı, ter olarak isimlendirilir. İçeriğinde potasyum, sodyum, üre gibi maddeler olan bu sıvı genelde kokusuzdur. Derideki yağ bezlerinin salgısı ve bakterilerle karışmasından dolayı kötü kokulu olabilir. .

Terleme, vücut ısısının dengede kalmasını sağlar. Günde ortalama olarak 0,5-1,5 litre arasında ter oluşur. Oluşan bu ter miktarı bazı etkenlere göre değişebilir. Örneğin spor yapma, sıcak hava, aşırı heyecanlanma, bulunulan ortamın nemli olması ve endişelenme gibi durumlarda vücutta ter miktarı artabilir. Bu nedenlerin dışında normalden daha fazla terlemeye aşırı terleme adı verilir. Tıp dilinde hiperhidroz olarak isimlendirilen aşırı terleme, bu sorunu yaşayan kişilerin sosyal ve günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler.

Aşırı terleme neden olur ?

aşırı terleme neden olur
aşırı terleme neden olur
Aşırı terleme nedenleri ve vücutta dağılımlarına göre kategorilere ayrılır. Vücutta dağılımına göre sınırlı hiperhidroz ve yaygın hiperhidroz olarak iki ana gruba ayrılır.
Yaygın hiperhidroz : Bu tür aşırı terleme durumunda vücudun her yerinde ter artışı görülür. Hiç bir sebebe bağlı olmadan ortaya çıkabildiği gibi diyabet ve tiroid bezinin fazla çalışması gibi hormonal hastalıklar, sinir hasarı, gut, obezite, menopoz, enfeksiyonlar ve kullanılan bazı ilaçlar nedeniyle de ortaya çıkabilir.
Sınırlı hiperhidroz : Ayak tabanı, avuç içi, koltuk altı, boyun bölgesi, saçlı deri gibi bölgelerden her hangi biri ya da birden fazlasında vücudun her iki tarafında da aynı şekilde görülmesi durumudur. Genel olarak ergenlik ya da çocukluk döneminde ortaya çıkar. İlerleyen yaşlarda iyileşme görülebilir ya da aynı şekilde hayatın sonuna kadar devam edebilir. Bu tür aşırı terleme durumunun genelde belirli bir nedeni yoktur. Hastaların 1/3’ünde ailede de benzer şekilde terleme sorununa rastlanır. Utanma, heyecanlanma, korku ya da stres gibi duygu değişimlerinde daha fazla ortaya çıkar. Bu tür terlemeler uyku sırasında gerçekleşmez.

Aşırı terleme sebepleri

aşırı terleme sebepleri
aşırı terleme sebepleri
Aşırı terleme sebepleri yönünden  fizyolojik, semptomatik veya idyopatik terleme olarak 3 ana gruba ayrılır.
Fizyolojik hiperhidroz : Çevresel faktörler ya da enfeksiyonlar nedeni ile vücut ısısında artış, menopoz gibi durumlarda ortaya çıkan aşırı terleme halidir.
Semptomatik hiperhidroz : Kilo artışı, diyabet, sempatik sinir lezyonları, ross sendromu, hipoglisemi,  şok, feokromasitoma, diyabetik nöropati, hemipleji gibi hastalıkların neden olduğu aşırı terleme türüdür. Ayrıca;  antipiretik, emetik, insülin, adrenerjik ya da kolinerjik ilaçların kullanılmasından kaynaklanan aşırı terleme de bu kategori içerisinde yer almaktadır.
İdyopatik hiperhidroz : Nedeni belli olmayan aşırı terleme anlamına gelen idyopatik hiperhidroz, koltuk altı, el ve ayaklarda sıkça görülür. Toplumda kadın ve erkeklerde eşit oranda görülür.

Gece aşırı terleme neden olur ?

Aşırı terleme sorunu gün içinde hastanın hayatını etkilediği gibi gece uykusunda da rahatsız olmasına neden olabilir. Bu durumda hastalar genelde doktora gece uykumda aşırı terleme oluyor şeklinde şikayetlerde bulunur. Çok az hastada gece terlemesinin nedeni teşhis edilemez. Geri kalan hastalarda ise gece terlemesi, başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkar.
Genel olarak gece terlemesi yapan hastalıklar; verem, kalp zarı iltihabı, kemik iltihabı, vücutta bulunan apseler, vücudun farklı bölgelerinde bulunabilen iltihaplar, şeker hastalığı, uyku apnesi, zehirli guatr, inme, felç olarak sıralanabilir. Bu hastalıkların dışında menepoza girmiş bayanlar ve fazla alkol alanlarda da gece terlemesi sorunu yaşanabilir.

Aşırı terleme için hangi doktora gidilir ?

Aşırı terleme sorunu için hastanelerin farklı bölümlerine başvurulabilir. Yetişkinlerde bölgesel terleme yani el, ayak, koltuk altı, yüz gibi belirli sadece belirli bölgelerde ortaya çıkan aşırı terleme sorunu için dermatoloji ya da göğüs cerrahisi bölümüne başvurulması gerekir. Genel terleme ve gece terlemesi içinse hastanelerdeki iç hastalıkları ve göğüs hastalıkları bölümüne başvurulması gerekir.

Çocuklarda aşırı terleme tedavisi için hangi bölüme gidilir ?

Çocuklarda görülen aşırı terleme sorunu için hastanelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları bölümüne başvurulması gerekir.

Aşırı terleme nasıl engellenir ?

aşırı terleme nasıl engellenir
aşırı terleme nasıl engellenir
Aşırı terlemenin nedeni belli olmadığında tedavisi de mümkün değildir. Bu durumda hastalar, aşırı terleme sorunu ile başa çıkmak için bazı önlemler alabilir. Bu önlemler tamamen terlemeyi önlemese de hastanın yaşam kalitesini yükseltmek için etkili olacaktır.
  • Aşırı terlemeye önlem olarak ter emici kumaştan üretilmiş giyim ürünleri kullanmak gerekir. Örneğin tamamen pamuklu kumaş ile üretilmiş giyim ürünleri, teri hemen emip kurutma özelliğine sahiptir.
  • Dar kıyafetler terlemeyi arttırıp belli olmasına neden olacaktır. Bunun için sentetik olmayan, doğal ipliklerden üretilmiş, bol kesim kıyafetler giymek gerekir.
  • Koltuk altı bölgesi teri için kıyafetlerin uygun alanına koltuk altı pedi yerleştirilebilir.
  • Ayak bölgesinde aşırı terleme sorunu için sık sık çorap değiştirilmeli, ayrıca deri ayakkabılar giymek ve ayakkabıları çıkardıktan sonra havalandırmak da ayak bölgesindeki terlemenin etkilerini hafifletecektir.
  • Çorap olarak antibakteriyel özellikli gümüş ve bakır iplikli ya da tamamen pamuklu kumaşlardan elde edilmiş çoraplar kullanılması gerekir.
  • Terlemeyi arttıracak besinlerden uzak durulması da önemli bir etkendir. Bu besinlere örnek olarak çikolata, cips çeşitleri, hazır çorbalar, baharatlı besinler ve alkollü içecekler verilebilir.

Aşırı terleme tedavisi

aşırı terleme tedavisi
aşırı terleme tedavisi
Aşırı terleme sorunu için nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Örneğin; psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıkan aşırı terleme sorununun tedavisinde psikolojiyi düzeltmeye yönelik, sakinleştirici ilaç kullanılabilir. Bunun dışında her tür aşırı terleme için krem şeklinde alimünyum klorid tuzları kullanılabilir. Bu kremler gece yatmadan önce uygulanır. Krem içeriğindeki alimünyum klorid ter bezlerini tıkar ve terlemeyi önler. Gece sürülen kremin ertesi sabah yıkanarak ciltten arındırılması gerekir. Bu tür kremler düzenli ve sık sık kullanıldığında ciltte kızarıklık, kaşıntı ve tahrişe neden olabilir. Bu tür bir sorunda daha az sıklıkta kremin kullanılması, temizliği sırasında ise sabun kullanılmaması gerekir.
Aşırı terleme sorunu yaşayanlar için doktor kontrolünde kullanılabilen bir diğer ilaç grubu ise antikolinerjik ilaçlardır. Bu tür ilaçların içeriğindeki maddeler sinir sisteminin ter bezlerini aktif hale getirmek için kullandığı asetilkolin isimli bir kimyasal maddeyi engeller. Solüsyon ya da tablet şeklinde olabilirler. Propantelin bramür aşırı terleme ilacı olarak ruhsatlı satılır. İdrar yaparken zorlanma, kabızlık, ağız kuruluğu, mide krambı, görmede bulanıklık gibi yan etkileri vardır. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı, tedavi esnasında araba kullanımı ya da makine kullanımı yapılmamalıdır.
Ter bezlerini uyarıp bölgedeki sinirleri bloke etmeye yönelik botoks ve iyontoforez uygulamaları da yapılabilir. İyontoforez uygulaması el ve ayak terlemelerinde daha çok uygulanır. Botoks tedavisi ise vücut genelindeki aşırı terleme sorunu için kullanılabilir. Yapılan uygulamanın etkisi bir kaç sürebilir. Botoks sonrasında uygulama bölgesinde şişlik ve ağrı oluşabilir.
Bazı aşırı terleme sorunlarında hastalara uygulanan tedaviler işe yaramaz. Bu durumda hastaya cerrahi tedavi uygulanabilir. Cerrahi işlem koltuk altı ve el terlemesinde daha fazla uygulanır. Uygulamada terlemeye neden olan sinirler operasyon ile kesilir. Nadir olarak bazı deneyimli merkezlerde koltuk altı ter bezleri alınabilir. Aşırı terlemeye çözümler arasında kalıcılığı en yüksek olan bu uygulama zordur. Kimi zaman sadece cerrahi operasyon ile kimi zaman ise hem lazer uygulaması hem de cerrahi operasyon ile koltuk altı ter bezleri alınabilir.

Aşırı terlemeye hangi bitki iyi gelir ?

aşırı terleme bitkisel ada çayı
aşırı terleme bitkisel ada çayı
Bitkisel olarak aşırı terlemeye çözüm adaçayıdır diyebiliriz. Aşırı terleme sorunu olanlar 100 ml suyun içine 2-3 damla adaçayı uçucu yağı ekleyip karıştırıp bu şekilde günde 1-2 kere tüketebilir. Uçucu yağ ile su karışımı gibi adaçayı, çay şeklinde tüketildiğinde de aşırı terleme için etkili olduğu yönünde kaynaklar bulunmaktadır.
Bu kaynaklara göre 150 ml kaynamış suyun içine 1-2 gram adaçayı eklenip 15 dakika demlenir. Ardından çay süzülüp ılık olarak tüketilir. Aşırı terleme sorunu için adaçayı sıcak olarak değil mutlaka ılık şekilde tüketilmelidir.

Aşırı terleme ile ilgili merak edilen diğer sorular

Aşırı terleme hangi hormon bozukluğu nedeni ile ortaya çıkar : Stres hormonu olarak da bilinen adrenalin, aşırı terlemeye neden olan bir hormondur.
Aşırı terleme hangi vitamin eksikliği sonucu ortaya çıkar : Vücutta D vitamini eksikliği aşırı terleme sorununa sebep olabilir.
Aşırı terleme hangi hastalığın belirtisidir : Aşırı terleme sorunu böbrek üstü bezi hastalıkları, şeker hastalığı, guatr belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Ayrıca kadınlarda menopoz, erkeklerde andropoz dönemlerinde de aşırı terleme sorunu ortaya çıkabilir.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 9 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı