Ağız kokusu'na doğal çözümler | Çemen Otu,Maydanoz, Karanfil, Rezene

Ağız Kokusuna Doğal Çözümler

Ağız Kokusu Nedir ?

Ağız kokusu nedir ?
Ağız kokusu nedir ?
Kişinin ağzındaki kokunun çevre tarafından hissedilmesi ve ifade edilmesi durumu ağız kokusunu tanımlamaktadır. Çoğunlukla anormal bir durum değildir. Özellikle uykudan uyandıktan sonra ya da keskin kokulu yiyecekleri tükettikten sonra oluşan ağız kokusu çok normaldir ve herkes bu durumu yaşar. Bu tipteki ağız kokuları “fizyolojik ağız kokusu” olarak tanımlanır. Herhangi bir hastalığın yansıması olan ağız kokularına da “patolojik ağız kokusu” denmektedir.
Kişiler genellikle kendi ağız kokularını algılamakta zorlandığından çevreleri tarafından uyarılırlar. Bu da çevreye karşı oldukça mahcup eden bir durumdur ve sosyal sıkıntılar oluşturur. Kişiler avuçlarının içine nefes vererek kendi nefeslerini koklayıp ağız kokusunun varlığını tespit etmeye çalışmalıdır. Ağız bakımı tam yapıldığı halde çevreden ağız kokusu şikâyeti geliyorsa ya da kişinin kendisi bu kokuyu fark edebiliyorsa bunun ciddi bir durum olabileceği düşünülmeli, hastanenin ilgili bölümlerine gidilmelidir.

Ağız Kokusunun Oluşma Sebepleri Nelerdir?

Dişler çok iyi temizlense ve ağız bakımı tam anlamıyla yapılsa bile sabahları ağız kokusu ile uyanılır. Bunun sebebi uyku esnasında tükürük bezlerinin çok az çalışmasıdır. Tükürük bezleri ağzın her bölgesinde bulunmakla birlikte en büyük tükürük bezleri çene altı ve kulak kenarı kısımlarında bulunmaktadır. Tükürüğün içerisindeki enzimler, ağız içerisinde mikropların tutunmasını engelleyici özelliktedir. Geceleyin tükürük bezleri çok az çalıştığından ve ağzımız kapalı olduğundan mikroplar kolaylıkla kümelenir ve bu mikropların açığa çıkardıkları toksinler ağzın içerisinde hapsolur. Bu da rahatsız edici ağız kokularına yol açar. Ayrıca bu toksinlerden dolayı ağızda acı bir tat oluşur. Dişi fırçalamak ve su içmek genellikle bu sorunu çözmektedir.
Ağız bakımı iyi yapılmadığı takdirde bir numaralı fizyolojik ağız kokusu sebebi olan tartarlar dişlerin arasını ve yüzeyini kaplamaya başlar. Ayrıca dişlerin arasına; dil arkasındaki ve boğazın etrafındaki oyuklara (cepleşme) gıda artıkları takılabilmektedir. Bu gıda artıkları takıldıkları bölgelerde çürümekte ve sülfür gazı açığa çıkarmaktadır. Bu gaz ise ağızda oldukça kötü bir koku oluşmasına sebep olur.
Üst solunum yolu enfeksiyonları ve beraberinde oluşan geniz akıntıları, diş çürükleri, diş eti hastalıkları, ağız kanseri, çeşitli yara ya da lezyonlar da ağız kokusu sebebidir ve tedavi edilmesi şarttır. Ağız ya da boğazda herhangi bir sorun olmadığı halde yine de ağız kokusu mevcudiyeti varsa, bu durumda sindirim sistemi problemleri düşünülmelidir.
Mide ile yemek borusu arasında sadece mideye doğru açılan tek yönlü kapak sistemi mevcuttur. Bu kapakta gevşeme meydana geldiğinde midedeki sıvılar yemek borusundan çıkıp ağza kadar gelebilmektedir. Bu hadiseye reflü denilmektedir. Özellikle midesinde Helicobacter Pylori (ülser yapıcı ve kanserleştirici bir bakteri türü)  olan kişilerde reflü varsa, bu bakterinin oluşturduğu toksin maddeler ve gazlar mideden çıkıp ağızda korkunç kokuların oluşmasına sebep olacaktır. Ayrıca bu bakteri ülser ya da kanserleşmeye de sebep olduğundan midenin sindirim yapamamasına neden olur ve gıdalar uzun süre midede kalır. Uzun süre midede kalan gıdalar zamanla çürüyüp kötü kokulu gazların oluşmasına sebep olur.

Ağız Kokusu Şikâyeti Olanlar Ne Yapmalıdır?

Ağız kokusu sorunu bulunan kişiler öncelikle bir diş hekimine görünmelidir. Diş eti problemi, diş çürükleri ya da ağızda lezyon varlığı burada tespit edilir ve tedavi edilir. Diş hekimi kendisini aşan bir durum tespit ettiğinde, kişileri hastanelerin ilgili bölümlerine yönlendirecektir.
Kulak Burun Boğaz bölümü ağız kokusu şikâyeti yaşayanların mutlaka uğradığı bir diğer bölümdür. Ağız kokusu ile doğrudan ilgisi olan tüm bölgeler burada incelenmektedir. Üst solunum yolunda (burun boşluğu, sinüsler, ağız boşluğu, gırtlak, yutak) herhangi bir patolojik bulguya rastlanmadığı takdirde kişiler sindirim sistemi ile alakalı bir sorun olabileceğini düşünerek bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalıdır.
Gastroenterologlar; sindirim sistemi olarak adlandırılan mide, bağırsak, safra kesesi, pankreas kısımlarında inceleme yapmaktadır. Bu sistemdeki en küçük aksaklık, midedeki besinlerin sindirilememesine ve mideyi terk etmemesine sebep olmaktadır. Bu aksaklık tedavi edilmedikçe hem genel sağlık açısından tehlike oluşturacak hem de ağız kokusu problemi çözülemeyecektir.
Diğer her şeyde olduğu gibi ağız kokusu probleminde de öncelikle sorunların kaynağına inilmeli, mesele kökten çözülmelidir. Bu yapılmadığı takdirde ağız kokusunu giderici yöntemler anlık etkiler oluşturacaktır.

Ağız Kokusuna Doğal Çözüm Yolları

Sabah vakitlerinde oluşan ağız kokuları normaldir. Dişi fırçalayarak ve hemen ardından su içilerek geçirilebilmektedir. Ancak iltihap, ülser, çürük ya da sindirim sistemi bozukluğu kaynaklı ağız kokularında öncelikle kişiler doktora başvurarak tedavi sürecine başlamalı, tedavi sürerken de nefesi ferahlatıp ağız kokusunu giderecek doğal ve riski olmayan yöntemleri denemelidir. Her ihtimale karşı bu doğal yöntemler de doktora danışılarak uygulanmalıdır. Bazı yöntemler mevcut sorunun daha da artmasına sebep olabilmektedir. Bundan dolayı her kişi kendi doğal yöntemini bilinçli seçmelidir.

Ağız kokusunu geçirebilecek bazı doğal çözüm yolları şunlardır:

1 – Adaçayı Gargarası: Adaçayı kaynatılıp süzüldükten sonra hem gece yatmadan önce hem de sabah kalktıktan sonra 5’er defa gargara yapılmalıdır. Adaçayı ağızda ve boğazda oluşan enfeksiyonlara, yaralara ve iltihaplara iyi gelmektedir. Gece boyu ağızda oluşan mikroorganizmaların oluşturduğu toksin maddelerin giderilmesine de yardımcı olur. Aromatik kokusuyla da nefese ferahlık verir. Adaçayı daha sonra kullanılmak üzere buzdolabında saklanabilmektedir. Bu da kullananlar için kolaylık sağlamaktadır.

2 – Taze Maydanoz ve Taze Nane: Özellikle soğan ve sarımsak gibi keskin kokulu gıdaların tüketiminden sonra oluşan ağız kokuları için birebirdir. Birkaç dal maydanoz ve birkaç yaprak nanenin çiğnenip yutulması ağız kokusunun giderilmesi ve nefese ferahlık vermesi için yeterli gelecektir. Maydonoz ve naneyi; iki dal dereotu, bir tatlı kaşığı kadar limon ve 2 adet karanfil ile birlikte karıştırıp çiğnemek ağız kokusunu gidermede maksimum etki sağlayacaktır.

3 – Taze Biberiye: Antioksidan özelliğiyle ağzın içerisindeki toksinleri ve zararlı mikroorganizmaları gidermektedir. Ayrıca sindirim sistemini düzenlediği ve mide ülserini tetikleyen Helicobacter Pylori ismindeki bakteriye karşı koruyucu kalkan oluşturduğu da bilinmektedir. Taze biberiye kaynatılıp buharı solunduğunda üst solunum yolu enfeksiyonlarını adeta tedavi etmektedir. Ayrıca çayı ile gargara da yapılmaktadır. Güçlü aromatik özelliği nefesi ferahlatıcı etki yapacaktır.


Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 1 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini çekebilir

Close