2 Yaş Sendromu Nedir ?

2 Yaş Sendromu Nedir ?

2 Yaş Sendromu Nedir
2 Yaş Sendromu Nedir

2 yaş sendromu, bebeğin ilk 3 yılının en kritik dönemlerinde yaşanır. Bebek rahme düştüğü andan itibaren sürekli bir gelişme halindedir ve bu gelişme dünyaya geldiğinde de devam eder. Fiziksel gelişmenin yanı sıra psikolojik gelişme süreci de zaman ilerledikçe gözlemlenebilen bir durumdur. Bu sürecin net bir şekilde görüldüğü ilk dönem ise 2. yaştır.

Bebekler, annelerine muhtaçtırlar. Her an anneleriyle birlikte olduklarından dolayı tüm gereksinimlerinin anneleri ile birlikte giderilebileceğini düşünürler. Bu dönem erken ergenlik olarak da tanımlanmaktadır. Bebekler bu dönemde çevrelerini keşfetmeye başlarlar. Yürümeye başladıkları için sürekli hareket halindedirler ve tehlikeli olabilecek yerlere kontrolsüz gidişleri sık sık görülmektedir. Kendilerini ifade etmeyi ve her şeyin kendilerine ait olmasını isterler. Bu dönem onların artık bebek olarak değil, çocuk olarak nitelendirilmeye başlandığı dönemdir. Hareket kabiliyetleri gelişmiş olan bu çocuklar; atlar, zıplar, tırmanmaya çalışır, koşar ve durma ikazlarına karşılık vermezler.
Bu dönemde teklik ve özgürlük duyguları gelişmiştir. Tek başına merdiven inip çıkabilir ve parça-bütün ilişkisini anlayabilirler. Bazıları isimlerini hatta soyadlarını söyleyebilir, tek cümle ve basit sözcüklerle konuşabilir, basit sorular sorabilir ve cevaplarını irdelemeye başlayabilirler. Çoğunun konuştuğu anlaşılır durumdadır. Birçoğu parmak uçlarında yürüyebilir, ellerini yıkayabilir, kurulayabilir, renkleri ayırt edebilir, kıyafetlerinin düğmesini ilikleyebilir ve tuşlara basarak mekanizmaları açıp kapatabilirler. 2 yaş sendromu tıpkı ergenlik gibi ağır fizyolojik değişimleri de beraberinde getirdiği için adapte olamama durumları yaşanır. Bu sürece adapte olunamadığında bazı olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir.
2 yaş sendromlu çocuklarda dikkat süresi çok kısadır, anlamsız tekrarlar yapabilir ve abartılı konuşabilirler. 2 yaş sendromlu çocuklar diğer çocuklarla oyun oynamak ister ancak sağlıklı iletişim yetenekleri gelişmediği için iletişim kuramayabilirler. Kendilerinden büyük çocuklarla iletişim kurmaya meyilli olsalar da kendinden küçük çocukları severler. 2 yaş sendromu süresince bebeğiniz kendi davranış ve düşüncelerini kabul ettirmek ister.

2 Yaş Sendromunda Ağlama ve Vurma Alışkanlıkları

2 Yaş Sendromunda Ağlama ve Vurma Alışkanlıkları
2 Yaş Sendromunda Ağlama ve Vurma Alışkanlıkları
2 yaş sendromunun en belirgin iki problemi ağlama ve şiddet eğilimi durumudur. Çocuklar kendi istediği olsun diye sizinle uzlaşmaz ve inatlaşabilir. Bu dönemde çocuğunuz; oyun saatini uzatmak, uyumamak, siz onun için başka bir şey planlarken kendi istediği eylemi yapmak, yemek yememek için diretebilir. Kendi istediğini yaptırabilmek için daha sinirli, daha huysuz olabilir ve sık sık ağlayabilir.
Yaşıtlarına, ebeveynine vurma ya da eşyaları kırma, zarar verme eylemleri de bu dönemde çocuğunuzda görebileceğiniz davranışlardır. Bu durumun tam olarak tespiti zor olsa da başlıca sebepleri; güvensiz bağlanma, duygusal yoksunluk veya iktidar mücadelesi olabilmektedir. Pedagogların çocuk ergenliği olarak adlandırdığı bu dönemde “Her şeyi ben yapacağım, dünya benim etrafımda dönüyor.” düşüncesi anne ile bebek arasında bir iktidar savaşı başlatabilmektedir.

2 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir ?

2 Yaş Sendromunun Belirtileri
2 Yaş Sendromunun Belirtileri
2 Yaş sendromlu çocuklar her şeyden evvel benci tavır içindedirler. En belirgin özellikleri paylaşmayı pek sevmezler. Kendi kendilerine konuşup oynayabilirler çünkü bu dönem onlar için hayali oyun dönemidir. Her şeyin kendilerine ait olmasını istedikleri için, geri vermek istemezler.
Bazıları tüm arzuları gerçekleşsin isterler; gerçekleştirilmediği zaman ise kolayca sinirlenebilir ve bağırıp çağırıp yumruklar atabilirler. Sabırsız ve inatçılardır. 2 yaş sendromlu çocukların cinsel kimlik oluşumu başlar ve cinsiyetlerini fark ederler. Kız çocuklarının babaya ilgi duyması (elektra karmaşası) ve erkek çocuklarının da anneye duyduğu ilginin (odepius karmaşası) başladığı dönemdir.
Yemek yemek istememe, uyumak istememe, ne denirse ısrarla tersini yapma, söz dinlememe, anne-babaya vurma, kendini yere atma, kafasını vurma, cisimleri çarparak seslerini dikkatle dinleme gibi durumlar 2 yaş sendromunu işaret ediyor olabilir. 2 yaş sendromunun belirtilerini bilmek ve bu dönemin geçici olduğunu unutmamak yaşanabilecek krizleri daha rahat geçirmeye yardımcı olacaktır.

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı ?

2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı
2 Yaş Sendromu Yaşayan Çocuklara Nasıl Davranılmalı
Bu durumu yaşayan bir anne ve baba, davranışlarının ne kadar önemli olduğunu bilmek durumundadır. Çünkü 2 yaş sendromu çocuğun davranışlarında değişimlerin olduğu bir çatışma sürecidir. Bu, ebeveynlerin de davranışlarında bazı değişikler yapmasının gerekebileceğinin bir göstergesidir. Bu durumun ebeveynleri ve çocuğu zorlaması gayet doğaldır.
Öncelikle çocuk katı kurallarla eğitilmemelidir. İyi davranışlar takdir edilmeli fakat kötü davranışlar cezalandırılmamalıdır. Çocuk anlamaya çalışılmalı sürekli iletişim halinde olunmalıdır. Yapılan davranışın doğru ya da yanlış olduğunu belirten kısa süreli ve net konuşmalar yapılmalıdır. Kullanılan dil anlaşılır, sakin ve mümkünse arkadaşça olmalıdır. Yanlış davranışların neden yanlış olduğu bu dille açıklanmalıdır. Böylelikle 2 yaş sendromu dönemi çok daha kolay atlatılacaktır.
Ayrıca ortamı keşfedebilmesi ve doğru çıkarımlarda bulunabilmesi için sorduğu sorulara da onun anlayacağı bir dil ile cevap verilmelidir. Çocukla inatlaşmamalı ve zarar verecek bir durum olmadıkça yaptıkları engellenmemelidir. Böylece çocuk yaptıklarının sonucunu görebilecek, keşfedebilecek ve kendine güveni artacaktır. Bu dönemde çocuğun istediği sakıncalı şeylere karşılık daha çok isteyebileceği şeyler önerilebilir, yeni ve yararlı oyunlar ile dikkat dağıtılabilir.
Dikkati başka yöne çekme konusunda yaratıcı olunmalıdır. Özgür alanlar oluşturulmalı, duyguların rahat bir şekilde ifade edilmesine izin verilmelidir. Aile içinde beraber uzun zaman geçirmek de çok önemlidir. Bu ebeveyn ve çocuk arasındaki bağlılığı ve güveni arttıracaktır. Bu sayede iletişim de muntazam ilerleyecek ve sendromun etkilerini hafifletmek çok daha kolay olacaktır.
Ebeveynler her yolu denedikleri halde başarı sağlayamıyorlar ya da üstesinden gelemeyeceklerini düşünüyorlarsa bir Uzman Pedagogdan yardım almalarında fayda vardır.

Yazıyı Puanla

SağlıklıHayat.Net
User Rating: 5 ( 12 votes)
Etiketler

İlgili Yazılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlgini çekebilir

Close